Rrëzohet pisha 400-vjeçare në Divjakë

Është rrëzuar pisha më e vjetër në Parkun Kombëtar të Divjakës, qytet në qarkun e Fierit të Shqipërisë. Tashmë qarku i Fierit ka një monument natyre më pak.

Kjo pishë e vjetër dhe gjiagande e cila ndodhej në brendësi të parkut Kombëtar, kishte një gjatësi prej 40 metrash, me diameter 2 metra dhe perimeter 6 metra.

Pisha e vjetër kishte mbijetuar për një kohë të gjatë, pasi rrënjët e saj ishin të thella dhe të shëndetshme.

Pisha më e vjetër, Parku Kombëtar në Divjakë

Elton Daka, specialisti i Administratës të Zonave të Mbrojtura ka thënë se, pisha e madhe ka qenë një nga atraksionet më të vizituara nga shumë turistë vendas dhe të huaj.

“Ishte pisha e madhe, pisha më e vjetër në park, një nga atraksionet për shumë vizitorë, e që kishin dëshirë të madhe ta vizitonin, edhe pse me një distancë prej 2 km nga rruga kryesore, por prapë, historia mosha e saj, e veçanta që ajo kishte i bënte vizitorët ta vizitonin thuajse për çdo ditë”, ka thënë Daka.

Edhe pse një studim plotësisht i saktë nuk ekziston, specialisti ka treguar për vjetërsinë e pishës.

“Të dhënat që kemi thonë se është pishë e moshës 400- 410 vjeç, por një studim i mirëfilltë nuk ekziston”, është shprehur specialisti në fjalë.

Në vitin 1997 kjo pishë ishte dëmtuar nga vënia e një dinamiti, por, që I kishte rezistuar falë rrënjeve të fuqishme që kishte.

Edhe në vitin 2003 ajo u përfshi nga zjarri, duke pësuar dëmtime të rënda por, që nga intervenimi i shpejtë nga banorët u mundësua mosdëmtimi i kësaj pishe gjigande.

Divjakë, Parku Kombëtar

Divjaka në vitin 2018, gjithashtu, ishte goditur nga stuhi të forta ere, gjë që kishte rrezikuar kalimin e automjeteve në rrugë për shkak të rënies së pishave të vjetëra. Ndërsa, pisha më e vjetër u kishte shpëtuar stuhive dhe erërave të forta deri më sot.

Tani, që nga rrëzimi i saj janë akoma vetëm tabelat orientuese të vendosura nga specialistët, që tregojnë ish-vendndodhjen e saj.

Shija e redaktorit

INTERVISTË me Marin Memën: Kemi nevojë të duam më shumë...

Cilki i dokumentarëve, 'Gjurmë Shqiptare' me autorin Marin Mema, në Top Channel Albania përfshin një audiencë të të gjitha moshave. Në 'Gjurmë Shqiptare' trajtohen tema...

Këngët për nder të gjeniut Andy Warhol

Data e 6-gushtit shënon lindjen e një pop artisti si Andrew Warhol, arti i tij i  mrekullueshëm dhe idetë revolucionare të Warhol ishin padyshim...

“Film n’park”, tradita që i rikthehet Prishtinës

Në zemrën e gjelbërt të kryeqytetit, në mesin e dritave, miqve dhe muzikës, është vendi ku “Film n’park” shënon një rikthim pas kufizimeve nga...

Më të lexuarat

RTS zviceran: Personi që paralajmëroi vrasjen e Dick Martyt, është...

Është zbuluar se kush ishte infromatori që tregoi se ka një planë për të vrarë Dick Marty-in. Sipas Programiit të RTS Mise au point  ai...

24 vjet dhe 10 muaj burgim për të akuzuarin i...

Gjykata Themelore në Prizren, të hënën e ka dënuar të akuzuarin Sylejman Ahmeti me 24 vjet e 10 muaj burgim për vrasje. Aktakuza e ngritur...

Komandanti i parë i KFOR-it: Në Veri ekziston një grup...

Komandanti i parë i KFOR-it, Erhard Buhler, në një intervistë për Albanian Post, ka thënë se në veri të vendit ekziston një grup multietnik...

Të fundit nga rubrika