Rritet 100 për qind tatimi në pronë, qytetarët e cilësojnë të papërballueshme

Ngritja e çmimit të tatimit në pronë në 100 për qind po konsiderohet të jetë e papërballueshme për qytetarët. Këtë shtrenjtim, deri tash e kanë konfirmuar Komuna e Prishtinës, zyrtarë të cilës kanë thënë se vlerësimi i faturave është bërë nga Ministria e Financave

Ndërtesa e Qeverisë së Kosovës

Deri para këtij janari, Njazi Tafilaj nga Prishtina  për 72 metra katrorë të banesës së tij,  kishte paguar 33 euro, por nga ky muaj ai u befasua me faturën e njëjtë.

Tatimi në pronë në Kosovë është rritur 100 për qind pa asnjë paralajmërim e diskutim publik.

“Për meter katrorë po u pagujke, 0.15%, dhe për banesen temë hera tjera kom pagu 33 euro,  tash me ra mi pagu 72 euro”, ka deklaruar Nijazi Tafilaj, banor.

Njëjtë ndodhi edhe me faturën e Sahit Muçollit.

“Shumë është  e paprballushme është, unë kom pagu 50 euro ma herët për pronen  time, tash 100 euro, kjo është shumë”, ka deklaruar Sahit Muçolli, banor.

Faturën me ngritje e morri edhe profesori universitar,  Ujkan Bajra.

Në gjendjen aktuale çfarë është Kosova, ekonomisti thotë se kjo vetëm do të thellojë krizën e varfërinë e qytetarëve.

“Rritja e cila ka ndodhur për vlerësimet tatimore për vitin 2023 janë jashtëzakonisht të larta, janë mbi 100% e vlerës krahasuar me atë të vitit paraprak 2022. Aq sa e pash ndryshime ka pasur në bazën, në vlerën e të gjitha njësive që hyjnë edhe pronar rezidenciale dhe parcelat e tokave, po flas për komunën e Prishtinës. Kështu që e vërejta edhe unë që ka një rritje jashtëzakonisht të lartë, se sa është e përballueshme për qytetarët marrë parasysh shkallën e lartë të inflacionit dhe rritjen e vazhdueshme të çmimeve, kjo rritje e normës për bazën tatimore që me këtë rritet edhe tatimi, është shumë e lartë dhe e papërballueshme”, ka thënë profesori Ujkan Bajra, profesor.

E derisa qytetarët ankohen për këtë rritje, pushteti lokal e ai qendror, faji ia hedhin njëra tjetrës.

Komuna e Prishtinës  dhe ajo e Pejës,  për RTV Dukagjinin kanë thënë e vlerësimi është bërë nga Ministria e Financave.

“Është kompetencë e ministrisë së financave më bë vlersimin e pronave. Komuna e Prishtinës nuk e ka leviz normen e pronave por rivlersimi i pronave që është  bërë vitin e kaluar nga MInistria e Financave,  vlera është ngritur”, ka deklaruar nënkryetari i Prishtinës, Alban Zogaj.

“ Është e pavertet, është e quditshme se si Ministri del e thotë të paverteta. Lexojeni ligjin e tatimit në pronë, ku e sqaron shumë mirë se kush e bënë vlersimin e vlerave për meterr katror dhe këtë e bënë ministria e Financave”, Jeton Abazaj, Drejtor për Buxhet dhe Financa, në Pejë.

Por, Ministria e Financave është arsyetuar duke thënë se për procesin vetëm janë asistuar komunat.

Ministri Hekuran Murati nuk ka dhënë asnjë indikacion se ky vendim do të pezullohet ashtu siç kanë kërkuar qytetarët dhe partitë opozitare.

Shija e redaktorit

Libraria “Dukagjini” fiton çmimin FIDES 2022 për kontributin korporativ

Libraria "Dukagjini" ka marrë të mërkurën e 18 janarit çmimin FIDES 2022 për kontribut korporativ. Ky çmim librarisë "Dukagjini", ju dha për kontributin e vazhdushëm...

Libraria Dukagjini vjen me “BookFest” në Albi Mall

Libraria “Dukagjini” dhe “Albi Mall” kanë bashkuar forcat për një superfestë të librit, me shumë aktivitete e superatmosferë. Për dhjetë ditë me BookFest-in e librarisë...

Arti dhe kultura janë letërnjoftim nacional

Selman Jusufi, i cili ka studiuar Artin dramatik në Universitetin e Prishtinës, nga viti 1973 deri më 1985, ka qenë i angazhuar në Teatrin...

Më të lexuarat

“Për shkak të Qeverisë Kurti 1, djali im nuk do...

Ish-ministrja e Kulturës Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi, në emisionin ‘Personale’ me Krenare Vokshi-Shala, ka treguar se si djali i saj, Rroni, i cili...

Lajçak ‘befason” thotë se me Kurtin kanë rënë dakord që...

I dërguari i posaçëm i Bashkimit Evropian për dialogun Miroslav Lajçak, ka njoftuar nëpërmjet rrjetit të tij social se është në Kosovë, për të...

Gjendet pa shenja jete një person në Gjakovë

Policia e Kosovës ka njoftuar se është gjetur një person pa shenja jete në shtëpinë e tij në Gjakovë. Në raportin 24-orësh thuhet se njësitë...

Të fundit nga rubrika