Rukola, bima që pastron dhe pasuron organizmin

Edhe pse rukola shfaqet shpesh në përzierjet e sallatave të pranverës, ajo është në fakt një anëtar i familjes së gjelbër të lakrës dhe mustardës

Rukola

Rukola është një bimë e cila ka veti të shumta ushqyese, në sajë të pranisë së kripërave minerale, mes tyre, magnezi, kalciumi, potasi, hekuri si dhe përmban vitaminat A, B dhe C.

Mes vetive kryesore të saj është ajo pastruese dhe antioksidante, duke ndihmuar në parandalimin e tumoreve. Përmban shumë pak kalori dhe është shumë e mirë për qetësimin e nervave.

Konsumi i rukolës favorizon tretjen dhe mbron stomakun, duke shmangur krijimin e gazrave.

Rukola

Rukola është antitumorale, pasi beta karoteni që përmban, ndihmon në parandalimin e disa lloje tumoresh, si ai i vezoreve, prostatës, stomakut dhe zorrës së trashë.

Ndihmon gjithashtu në eliminimin e toksinave dhe lëngjeve të tepërta në trup. Lufton edhe aneminë, në sajë të vitaminës B.

Në sajë të sasisë së bollshme të vitaminës C, ndihmon në forcimin e kockave dhe sistemit imunitar. Rukola ndihmon gjithashtu edhe për qetësimin e nivelit mendor si dhe favorizon pushimin.

Përfitimet shëndetësore të rukolës

Rukola është plot me  antioksidantë  — komponime që mund të mbrojnë ose të kthejnë dëmtimin e qelizave tuaja.

Rukola gjithashtu ka glukozinolate. Këto substanca natyrale, të cilat i japin rukolës shijen e hidhur dhe aromën e fortë, mund t’ju mbrojnë kundër disa llojeve të kancerit, duke përfshirë  kancerin e gjirit ,  prostatës ,  mushkërive dhe  zorrës së trashë.

Rukola gjithashtu mund të luftojë inflamacionin. Ka mjaft vitaminë K, e cila është e mirë për kockat tuaja dhe mund të ndihmojë në parandalimin e osteoporozës.

Rreziqet e rukolës

Ka pak për të sugjeruar që rukola është e keqe për ju. Por nëse merrni ilaçe të njohura si hollues gjaku , shumë vitaminë K mund të zhbëjë efektet e tyre. Kjo për shkak se vitamina K është e rëndësishme për  procesin e koagulimit të gjakut .

Përdorimet e rukolës

Ju mund të përdorni rukolën ashtu si do të përdorni zarzavate të tjera me gjethe, veçanërisht kur dëshironi një kafshatë pikante: Provoni:

  • Si një top pica ose patate të pjekura
  • Në makarona
  • Në sallata
  • Në supa dhe salca
  • Në vend të marule në sanduiçe
  • Në omëletë ose smoothie

Rukola mund të përzihet në sallata që përmbajnë marule të buta për më shumë shije dhe cilësi ose mund të përdoret si bazë për një sallatë të fortë. 

Një salcë acide duke përdorur uthull ose agrume balancon bukur aromën e piperit.

 E gjelbra është gjithashtu një shtesë e mirëpritur për pjatat e gatuara. Kur një recetë kërkon spinaq ose eskarolë, ndërroni rukolën për pak më shumë shije.

 Na pëlqen rukola e zakonshme ose e egër në supë me patate dhe sallam më poshtë.

Sallatë me Rukola

Rukola përdoret shpesh për të bërë një salcë pestoje të freskët me speca. 

Provoni të zëvendësoni gjysmën e borzilokut në recetën e pestos më poshtë me rukolë të freskët.

Shija e redaktorit

Albina Kelmendi dhe familja do të performojnë në natën e...

Shqipëria e cila këtë vit prezantohet nga Albina Kelmendi me familje me këngën “Duje”, do të performojnë në natën e dytë gjysmëfinale, më 11...

Komuna e Prishtinës publikon çmimet e reja për trafikun urban

Komuna e Prishtinës në kuadër të Marrëveshjes së Kredisë mes Trafiku Urban Prishtinë dhe Bankës Evropiane për Rindërtim dhe Zhvillim (BERZh), me qëllim të...

Libraria “Dukagjini” fiton çmimin FIDES 2022 për kontributin korporativ

Libraria "Dukagjini" ka marrë të mërkurën e 18 janarit çmimin FIDES 2022 për kontribut korporativ. Ky çmim librarisë "Dukagjini", ju dha për kontributin e vazhdushëm...

Më të lexuarat

‘Rikthehet’ analisti Dardan Gashi në Debat Plus me sondazh të...

Analisti Dardan Gashi, është rikthyer në emisionin Debat Plus në RTV Dukagnini, pasi kishte lëshuar debatin në mënyrë demostrative pas shfaqjes së një sondazhi...

“Takimi sekret” Kosovë-Serbi në Zvicër, u mbajt një javë pas...

Përfaqësuesit kosovarë dhe ata serbë kanë zhvilluar “takime sekrete” në Zvicër, lidhur me situatën mes të dyja vendeve. Kështu ka raportuar ditë më parë mediumi...

I shpallur në kërkim ndërkombëtar nga Gjermania, 25-vjeçari nga Kosova...

Një 25-vjeçar nga Kosova është ndaluar në Morinë, pasi ishte shpallur në kërkim ndërkombëtar nga Gjermania. Policia njofton se i riu me inicialet J. D,...

Të fundit nga rubrika