Rusia akuzon SHBA-në për përfshirje të drejtpërdrejtë në luftën e Ukrainës

Rusia ka akuzuar Shtetet e Bashkuara të Amerikës për përfshirje të drejtpërdrejtë në luftën në Ukrainë. Gjenerali Igor Konashenkov ka thënë që administrata Biden është ajo që drejtpërdrejt është përgjegjëse për të gjitha sulmet me raketa të miratuara nga Kievi

Ilustrim

Rusia ka akuzuar për herë të parë SHBA-në për involvim të drejtpërdrejtë në luftën në Ukrainë.

Gjenerali Igor Konashenkov, ka thënë se nga telefonatat e përgjuara mes zyrtarëve ukrainas kanë zbuluar lidhjen.

Por, nuk ka pasur asnjë koment të menjëhershëm mbi akuzat nga zyrtarët amerikanë.

Rusia ka akuzuar më parë Uashingtonin për një “luftë proxy” në Ukrainë, raporton BBC.

“Është administrata Biden ajo që është drejtpërdrejt përgjegjëse për të gjitha sulmet me raketa të miratuara nga Kievi në zonat e banuara dhe objektet e infrastrukturës civile në vendbanimet e Donbass dhe rajoneve të tjera që shkaktuan vdekje masive të civilëve”, ka thënë Konashenkov.

Himars është një sistem i shumëfishtë rakete që mund të lëshojë raketa të drejtuara me saktësi në objektiva deri në 70 km shumë më larg se artileria që kishte më parë Ukraina.

Në prill, ministri i Jashtëm, Sergei Lavrov, ka thënë se vendimi i Presidentit të SHBA-së, Joe Biden, për të furnizuar Ukrainën me miliarda dollarë armë do të thotë “Nato, në thelb, është përfshirë në një luftë me Rusinë përmes një përfaqësuesi dhe po e armatos atë përfaqësues”.

Gjatë gjithë konfliktit në Ukrainë, Rusia është akuzuar për krime të shumta lufte dhe krime kundër njerëzimit. Ndërkaq javën e kaluar, Ukraina ka akuzuar Moskën për bombardimin e një burgu në Donetsk të mbajtur nga separatistët për të mbuluar akuzat për torturë.

Shija e redaktorit

Xhubleta shqiptare në 110- vjetorin e Pavarësisë bëhet pjesë Komitetit...

Ministrja e Kulturës së Shqipërisë, Elva Margariti, përmes një videoje të publikuar në llogarinë zyrtare të Ministrisë së Kulturës në Facebook, ka bërë të...

Me pushkë e me penë – 110 vjet shtet

Gjithçka, nisi më 28 Nëntor të vitit 1443. Në këtë ditë, heroi kombëtar i shqiptarëve, Gjergj Kastrioti, ngriti flamurin e shqiponjës dykrenare mbi Kalanë e...

“Nëntori i Ftohtë” i regjisor Ismet Sijarina, nga tash e...

Filmi i metrazhit të gjatë artistik “Nëntor i ftohtë” me regjisor Ismet Sijarina, është bërë pjesë e Netflix International, shërbimit të transmetimit të shfaqjeve...

Më të lexuarat

Detaje të reja nga vetëvrasja e Sokol Halilit

Burime të RTV Dukagjinit, kanë mësuar se Sokol Halili, i dyshuar për vrasjen e gruas së tij, e ka vrarë veten në shtëpinë e...

LAJMI I FUNDIT: Vetëvritet i dyshuari për vrasjen e 35-vjeçares

Sokol Halili, i dyshuar për vrasjen e gruas shtatzënë, e ka vrarë veten. Kështu ka bërë të ditur ministri i Punëve të Brendshme, Xhelal...

Flet babai i të dyshuarit për vrasjen e ish-bashkëshortes: Djali...

Babai i Sokol Halilit – personit të dyshuar për vrasjen e ish bashkëshortes së tij – Halili Halili për Telegrafin tregoi se ngjarja e...

Të fundit nga rubrika