Rusia bën ultimatum që ukrainasit t’i dorëzojnë armët

Rusia i bën thirrje Ukrainës t'i dorëzojë armët nëse duan të jetojnë. Ministria e Mbrojtjes së Rusisë ka thënë se kush i dorëzon armët është i garantuar se do të jetojë.

Këtë të martë, Rusia u ka bërë thirrje forcave ukrainase t’i dorëzojnë armët deri në mesditë me orën e Moskës, nëse duan të jetojnë.

Autoritet ukrainase kanë thënë se, më pak se 1 mijë civilë, të hënën, kanë qenë të fshehur në strehimoren nëntokësore nën uzinën e madhe Aziovstal. Ndërsa, Ministria e Mbrojtjes së Rusisë, të martën, përmes një deklarate, ka theksuar se të gjithë ata që i dorëzojnë armët janë të garantuar të mbeten gjallë.

Ministria ka bërë thirrje që trupat të tërhiqen nga uzina mes orës 14:00-16:00 në kohën e Moskës ‘pa përjashtim, pa municion dhe pa asnjë armë’. Forcat separatiste, të mbështetura nga Rusia, janë përpjekur të sulmojnë fabrikën e çelikut Azovstal, dhe të marrin kontrollin e saj sa më shpejt.

Lufta në Ukrainë

Mariupoli ka qenë i rrethuar nga trupat ruse për javë të tëra dhe ka parë luftimet më të ashpra, që nga fillimi i luftës më 24 shkurt.

Sipas artikullit të “abc.net.au”, forcat ruse kanë përshpejtuar sulmet e shpërndara në Ukrainën perëndimore dhe më gjerë. Ukraina, gjatë kësaj kohe kishte nevojë urgjente për më shumë armë të rënda nga Perëndimi, për të pasur mundësi për të shpëtuar qytetet.

Shija e redaktorit

KB Prishtina bëhet pjesë e garës më të re të...

Kryetari i Klubit të Basketbollit Prishtina, Blerand Stavileci ka bërë të ditur se klubi i tij ka marrë ftesën për pjesëmarrje në garën më...

DokuFesti me turistët e huaj, infuzion për ekonominë e Prizrenit

Dhjetëra e mijëra vizitorë vendorë e ndërkombëtarë kanë shkelur rrugëve të qytetit të Prizrenit gjatë javës së fundit. Shkaku i këtij fluksi turistësh në kryeqytetin historik...

“You have no idea”, paradoksi i jetës së përditshme

Si të shprehim diçka që s’mund të thuhet? Si ta artikulojmë të paartikulueshmen? Si ta mendojmë të pamendueshmen? "You have no idea" (Ju s'e...

Më të lexuarat

Video ekskluzive nga incidenti në Pejë

Një zënkë verbale në mes të pronarëve të dy dyqaneve në qytetin e Pejës, ka dërguar deri te përdorimi i armës së zjarrit. Sipas burimeve...

Babai i Marigona Osmanit: Në qoftë se Marigona do të...

Në Shëngjin kishin qëndruar rreth 3-4 orë, në një bisedë me Dardanin, babait të Marigona Osmanit i ishte dukur si njeri i qetë. Për...

Babai i Marigona Osmanit: Nëna e Krivaqës më thoshte kam...

Muhabi Osmani - babai i të ndjerës, Marigona Osmani, e ka përshkruar këtë të fundit si një vajzë të qetë, të urtë e të...

Të fundit nga rubrika