Rusia dhe Bjellorusia fillojnë stërvitjet e përbashkëta ushtarake

FOTO: Reuters

Rusia dhe Bjellorusia kanë filluar stërvitjet e përbashkëta ushtarake të hënën e 16 janarit, të cilat kanë shkaktuar frikë në Kiev dhe Perëndim, se Moska mund të përdorë aleatin e saj për të nisur një ofensivë të re tokësore në Ukrainë.

Rusia përdori fqinjin e saj Bjellorusinë si një trampolinë për pushtimin e Ukrainës që filloi më 24 shkurt.

“Dy aleatët do të kryejnë stërvitje të forcave ajrore nga 16 janari deri në shkurt, duke përdorur të gjitha fushat ajrore ushtarake të Bjellorusisë dhe filluan stërvitjet e përbashkëta të ushtrisë që përfshinin një ‘nëndarje të mekanizuar brigade’, të hënën” ka thënë Ministria e Mbrojtjes bjelloruse, raporton Reuters.

Moska mohon se ka ushtruar presion ndaj presidentit Bjellorus, Aleksandër Lukashenko, për të marrë një rol më aktiv në konfliktin në Ukrainë.

Ukraina ka paralajmëruar vazhdimisht për sulme të mundshme nga Bjellorusia dhe presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky, ka thënë javën e kaluar se vendi duhet të jetë gati në kufirin e tij me Bjellorusinë.

Bjellorusia ka kryer ushtrime të shumta ushtarake që nga fillimi i pushtimit, vetë dhe së bashku me Rusinë.

Së bashku me Moskën, Bjellorusia gjithashtu ka forcuar stërvitjet me armatim dhe pajisje ushtarake.

Shija e redaktorit

Trupat e FSK-së arrijnë në Adana, priten me duartrokitje nga...

Kontingjenti i parë i FSK-së në operacionin e kërkim-shpëtimit në zonat e prekura nga tërmeti në Turqi, tashmë ka arritur në Adana. Fondacioni SETA në...

Distria Krasniqi fiton medaljen e artë në garën më prestigjioze...

Xhudistja nga Kosova, Distria Krasniqi ka fituar medaljen e artë në turneun "Grand Slamin", i cili po mbahet në Paris të Francës. Distria nuk ndalon...

Albina Kelmendi dhe familja do të performojnë në natën e...

Shqipëria e cila këtë vit prezantohet nga Albina Kelmendi me familje me këngën “Duje”, do të performojnë në natën e dytë gjysmëfinale, më 11...

Më të lexuarat

‘Rikthehet’ analisti Dardan Gashi në Debat Plus me sondazh të...

Analisti Dardan Gashi, është rikthyer në emisionin Debat Plus në RTV Dukagnini, pasi kishte lëshuar debatin në mënyrë demostrative pas shfaqjes së një sondazhi...

Hapet aplikimi për shtesat për fëmijët e lindur në vitin...

Ministria e Financave, Punës dhe Transfereve ka njoftuar qytetarët se të enjten e 1 shtatorit është hapur aplikimi edhe për fëmijët e lindur nga...

Hapet aplikimi për shtesa për fëmijët e lindur nga viti...

Ministria e Financave, Punës dhe Transfereve ka njoftuar qytetarët të shtunën, për hapjen e aplikimit për fëmijët e lindur nga 1 janari i vitit...

Të fundit nga rubrika