Rusia fillon referendumet për aneksimin e katër rajoneve të okupuara të Ukrainës

Gjatë këtyre ditëve shteti rus ka filluar referendumet të cilat synojnë aneksimin e katër rajoneve të okupuara të Ukrainës

Ilustrim

Këtë të premte Rusia ka filluar referendumet që synojnë aneksimin e katër rajoneve të okupuara të Ukrainës. Kjo do të arrihet duke rritur aksionet në atë që Kievi e ka quajtur një falsifikim që pa banorët të kërcënoheshin me ndëshkim nëse nuk votonin.

Për këtë çështje zyrtarët ukrainas kanë thënë se popullsisë ruse iu është ndaluar të largoheshin nga disa zona të pushtuara deri në përfundimin e votimit katër-ditor.

Në këto rrethana grupet e armatosura po hynin në shtëpi dhe punonjësit u kërcënuan me largim nga puna nëse nuk merrnin pjesë.

Zëvendëskryetari i parë i zhvendosur i këshillit të rajonit Kherson, Yuriy Sobolevsky ka thënë se “Sot, gjëja më e mirë për njerëzit e Kherson-it do të ishte të mos hapnin dyert e tyre”, raporton euronews.

Referendumet për bashkimin me Rusinë janë organizuar me nxitim pasi Ukraina ka rimarrë pjesë të mëdha të verilindjes në një kundërofensivë në fillim të këtij muaji.

Shija e redaktorit

Kosova fiton ndaj Qipros, siguron vendin në Ligën C

Kosova ka shënuar fitore ndaj Qipros me rezultat 5 me 1 në Stadiumin “Fadil Vokrri” në Prishtinë në kuadër të Grupit 2 në Ligën...

A rrezikon Kosova të ngelet pa punëtorë?

Problemi i ikjes së punëtorëve nuk haset vetëm te personeli mjekësor, por shqetësuese është edhe ikja e fuqisë punëtore të profileve të ndryshme në...

Sa gjenerata duhet të kalojnë që të arrihet marrëveshja në...

“Duhet që dy gjenerata të kalojnë, një veç se ka kaluar”. Kështu kishte deklaruar ish i emëruari i Organizatës së Kombeve të Bashkuara(OKB) si Administrator...

Më të lexuarat

Azemi: Kurti është kryeministër i imi, kurrë nuk kam për...

Kryetari i Sindikatës së Pavarur të Sektorit Privat, Jusuf Azemi ka thënë se një herë të vetme nuk është ftuar një përfaqësues nga sektori...

Mehaj: Oficeri Luan Haradinaj ka diplomuar në SHBA për Inteligjencë...

  Ministri i Mbrojtjes, Armend Mehaj, ka njoftuar se Ushtrisë së Kosovës(FSK), i është shtuar dhe një Oficer i diplomuar në Military Intelligence Basic Officer...

Mushkolaj: Pezullimi i grevës nga SBAShK-u, vetëm zgjidhje për të...

Analisti Imer Mushkolaj sa i përket paralajmërimeve të SBAShK-ut për pezullim të grevës dhe që mësimi pritet të fillojë më tre tetor, ka thënë...

Të fundit nga rubrika