Rusia hedh raketa në qytetin e rimarrë ukrainas

Raketat ruse kanë goditur qytetin e çliruar Kherson të Ukrainës, në të cilit vetëm gjatë të enjtes së 24 nëntorit janë vrarë katër persona dhe janë plagosur dhjetëra të tjerë

Ilustrim

Një breshëri raketash ka goditur qytetin e çliruar së fundmi të Khersonit për të dytën herë në ditë.

Administrata ushtarake e Khersonit, ka raportuar se qyteti është bombarduar 17 herë para mesditës të së enjtes dhe sulmet kanë vazhduar deri në mbrëmje, duke vrarë të paktën katër persona dhe plagosur dhjetë tjerë.

Ushtarët në këtë rajon siç raporton AP, kanë paralajmëruar se Kherson do të përballet me sulme të intensifikuara, pasi trupat ruse po gërmojnë përtej lumit Dnieper.

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky të enjten ka thënë se sulmet e artilerisë ruse në qytetin Kherson dhe zonën përreth “filluan menjëherë pasi ushtria ruse u detyrua të largohej nga rajoni Kherson” në fillim të nëntorit.

Zelensky ka theksuar se granatimet vdekjeprurëse të së enjtes ishin një akt hakmarrjeje për forcat ruse të mposhtura. Rusët nuk dinë të luftojnë ai tha: “E vetmja gjë që mund të bëjnë është të terrorizojnë”.

Nëntë muaj pasi Rusia pushtoi Ukrainën, që më shumë se një javë kjo e fundit po përballet me ndërprerje të energjisë elektrike, kësisoj edhe mungesë të ngrohjes.

Kështu zyrtarët evropianë të premten e 25 nëntorit po përpiqen të ndihmojnë Ukrainën të furnizohen me energji për të pasur mundësinë e ngrohjes.

Shija e redaktorit

Gazetari i RTV Dukagjinit, Dardan Idrizi shpallet fitues i çmimit...

Në ditën e shënimit të 20 vjetorit të themelimit të Asociacionit të Gazetarëve të Kosovës (AGK), kjo organizatë ka mbajtur një event, në të...

Fotografia familjare e Samitit në Tiranë

Siç e do zakoni, pjesëmarrësit e Samitit në Tiranë për Ballkanin Perëndimor dhe Bashkimit Evropian, kanë realizuar "fotografinë familjare" në ambientet e Hotel Marriott,...

Fury mposht Chisoran, mbron titullin botëror të peshave të rënda

Boksieri britanik, Tyson Fury, ka mposhtur Derek Chisoran ​​për të mbrojtur titullin e tij WBC, të peshave të rënda. Meçi ka zgjatuar deri në raundin...

Më të lexuarat

BE merr ‘anë’ në raportet mes Kosovës dhe Serbisë

Emrimi i Nenad Rashiq, Ministër për Kthim dhe Komunitete nga Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka ardhur një muaj pas bojkotimit të institucioneve të...

Kosova me rrugë të pasigurta, pothuajse çdo 25 minuta një...

Në rrugët e Kosovës gjatë vitit 2020, kishin ndodhur, gjithsej, 12 mijë e 657 aksidente, ndërsa në vitin 2021 numri i aksidenteve ishte rritur...

Tentim grabitje e armatosur në një market të Gjilanit

Një tentim grabitje ka ndodhur në komunën e Gjilanit, më saktësisht në marketin Tina. Punëtorët e marketit ia kanë dalë t'ia marrin armën nga dora...

Të fundit nga rubrika