Rusia lëshon raketa hipersonike në një breshëri të re

Kanë vdekur të paktën nëntë persona në një valë të re sulmesh në të gjithë Ukrainën, në të cilat Rusia përdori raketa të rralla hipersonike

Fotoilustrim. Foto; A2 CNN

Të paktën nëntë persona kanë vdekur në një valë të re sulmesh në të gjithë Ukrainën, në të cilat Rusia përdori armë të fuqishme, duke përfshirë raketa të rralla hipersonike.

Rusia thuhet se nuk kishte gjuajtur raketa hipersonike Kinzhal – të cilat mund të shmangin mbrojtjen ajrore – që nga muajt e parë të konfliktit.

Breshëria e fundit ishte më e rënda që goditi Ukrainën për javë të tëra, e cila ndërpreu energjinë e centralit bërthamor të Zaporizhzhia – më i madhi në Evropë.

Zëdhënësi i Ministrisë ruse të Mbrojtjes, Igor Konashenkov, ka thënë të enjten se “Armët me rreze të gjatë veprimi me precizion të lartë ajrore, detare dhe tokësore, duke përfshirë sistemin raketor hipersonik Kinzhal, goditën elementët kryesorë të infrastrukturës ushtarake të Ukrainës”.

Ishte dita më e madhe e sulmeve ruse në Ukrainë që nga fundi i janarit.

Ushtria ukrainase ka pretenduar se kishte rrëzuar me sukses 34 raketa lundrimi dhe katër drone Shahed të prodhuar nga Irani.

Por ajo gjithashtu u shpreh se nuk kishte mundur të kapte gjashtë raketat balistike Kinzhal – as nuk ishte në gjendje të shkatërronte armë të vjetra, të tilla si raketat kundër anijeve Kh-22 dhe raketat antiajrore S-300.

“Ky ishte një sulm i madh dhe për herë të parë me kaq shumë lloje të ndryshme raketash,” citoi agjencia e lajmeve Reuters të thoshte një zëdhënës i forcave ajrore ukrainase. “Ishte si kurrë më parë”, raporton BBC.

Shija e redaktorit

Lame: Me intervenimin e NATO-së, UÇK-ja u bë ushtri me...

Ish-gjenerali shqiptar i Divizionit të Kukësit, Kudusi Lame, për 24 vjetorin e bombardimeve të NATO-së drejt caqeve serbe ka thënë se Kosova kishte filluar...

Distria Krasniqi e argjendtë në Gjeorgji

Kampionia olimpike, Distria Krasniqi, në kategorinë -52 kg, ka fituar medaljen e argjendtë dhe 700 pikë olimpike në Paris 2024 në Grand Slamin e...

“Radar” me Edita Doli mbledh mbi 50 mijë euro për...

Mbi 50 mijë euro nga telefonatat dhe mjetet e dorëzuara në ambientet e Dukagjinit është shuma që është mbledhur deri tani për Gazmend Malokun,...

Të fundit nga rubrika