Rusia nuk do të presë më Kampionatin Botëror të Hokejit

Rusisë i hiqet e drejta për të pritur Kampionatin Botëror të Hokejit

Tashmë është koha për adhuruesit e Hokejit, por ndryshimi këtë vit me sa duket është se Rusia nuk do ta presë më Kampionatin Botëror të Federatës Ndërkombëtare të Hokejit në Akull 2023.

 

Të martën Federata Ndërkombëtare e Hokejit në Akull ka njoftuar se do të zhvendosë Kampionatin Botëror 2023.

Kampionati Botëror IIHF 2023 është planifikuar të mbahet nga 5 deri më 21 maj 2023.

Turneu i Kampionatit Botëror ishte planifikuar që të zhvillohej në Shën Petërsburg gjatë muajit maj, por gjatë muajit të ardhshëm do të përcaktohet një vend pritës sipas IIHF-së.

“Vendimi për zhvendosjen e ngjarjes u mor kryesisht për shkak të shqetësimit për sigurinë dhe mirëqenien e të gjithë lojtarëve pjesëmarrës, zyrtarëve, mediave dhe tifozëve,” tha IIHF në një deklaratë.

Këshilli shprehu edhe disa shqetësime për lirinë e lëvizjes së lojtarëve dhe zyrtarëve.

“Siç ishte rasti me vendimin e mëparshëm të Këshillit për të tërhequr Kampionatin Botëror të Juniorëve IIHF 2023 që do të mbahej në Omsk dhe Novosibirsk, Rusi”.

IIHF i hoqi Rusisë të drejtën për të pritur Kampionatin Botëror të Juniorëve në 2023.

Shija e redaktorit

Hapet Baza Ajrore e NATO-s në Kuçovë të Shqipërisë

Më 4 mars u hap zyrtarisht baza ajrore e NATO-s në Kuçovë, një “investim i madh që do të shërbejë për përmirësimin dhe modernizimin...

Mogherini bëhet me nënshtetësi shqiptare

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, i ka ofruar rektores së Kolegjit të Evropës, Federica Mogherini, nënshtetësinë shqiptare. Ai e ka falënderuar për këtë projekt të...

Realizohet fotografia familjare e samitit në Tiranë

Siç e do zakoni, pjesëmarrësit në samitin “Ukrainë-Europa Juglindore”, që po mbahet në kryeqytetin e Shqipërisë, Tiranë, kanë realizuar “fotografinë familjare” Presidenti i Ukrainës,  Vlodymyr...

Të fundit nga rubrika