Rusia po përpiqet t’i pushtojë edhe dy qytete tjera të Ukrainës

Sipas ushtrisë britanike, Rusia po planifikon që ta zgjerojë pushtimin e saj në Ukrainë. Shënjestra të radhës të rusëve janë qytetet Kramatorsk dhe Severodonetsk në Ukrainën lindore

Foto AP, Mariupol

Ushtria britanike beson se Rusia do të bëjë një shtytje në përpjekje për të kapur qytetet e Kramatorsk dhe Severodonetsk në Ukrainën lindore.

Britanikët e bënë komentin të mërkurën në një konferencë të përditshme që poston për luftën në rrjetin social Tëitter.

Ministria e Mbrojtjes tha se Rusia kishte rreth 22 grupe taktike batalioni pranë Izium-it në përpjekjen e saj për të avancuar në zonë, raporton AP.

Rusia përdor të ashtuquajturat grupe taktike të batalionit – njësi këmbësorie të përforcuara zakonisht me tanke, mbrojtje ajrore dhe artileri – në operacionet e saj. Çdo grup zakonisht ka rreth 800 trupa.

Britanikët thanë: “Me gjithë përpjekjet për të thyer mbrojtjen e Ukrainës dhe për të ndërtuar momentumin, ka shumë të ngjarë që Rusia të synojë të vazhdojë përtej Izium-it për të kapur qytetet e Kramatorsk dhe Severodonetsk”.

Ai shtoi: “Kapja e këtyre vendndodhjeve do të konsolidonte kontrollin ushtarak rus në Donbasin verilindor dhe do të siguronte përpjekjet e tyre për të ndërprerë forcat ukrainase në rajon”.

Analistët kanë vëzhguar Ukrainën lindore, vendi i luftimeve më të ashpra të vendit, po pret që Rusia të përpiqet t’i rrethojë forcat ukrainase.

Megjithatë, ecja ka qenë e ngadaltë pasi luftëtarët ukrainas gërmojnë dhe përdorin armë me rreze të gjata, si obuset, për të shënjestruar rusët.

Shija e redaktorit

Komandanti i Gardës së Ajova-s bashkë me gjenerallejtënant Jashari shohin...

Komandanti i Forcës së Sigurisë së Kosovës (FSK), gjenerallejtënant Bashkim Jashari, së bashku me komandantin e Gardës së Ajova-s, gjeneral major Stephen E. Osborn,...

Kreshnikët e Shalës së Bajgorës

Ulërima e 300 spartanëve dhe mbretit Lenoidhas, i trimërohet e me cinizëm i buzëqesh vdekjes, tash e 2500 vjet. Shaljanët, mund të kenë dëgjuar për...

FFK prezanton nesër përzgjedhësin e ri të Kosovës

Federata e Futbollit të Kosovës (FFK) përmes një njoftimi zyrtar ka bërë të ditur se nesër (e shtunë) do të bëhet prezantimi i përzgjedhësit...

Të fundit nga rubrika