Rusia shënjestron infrastrukturën kritike në juglindje të Ukrainës

Ushtria ukrainase tha se sulmet kishin për shënjestër ndërtesa të infrastrukturës kritike në rajonet e Dnipropetrovskit, Hersonit Kirovaradit dhe Harkivit

FOTO:AP

Forcat ajrore ukrainase kanë rrëzuar 11 nga 24 dronët që Rusia lëshoi në orët e para të 2 shkurtit, thanë autoritetet.

Sulmet kishin për shënjestër ndërtesa të infrastrukturës kritike në rajonet e Dnipropetrovskit, Hersonit Kirovaradit dhe Harkivit, tha ushtria ukrainase.

Zyrtarët rajonalë thanë se pas sulmeve, mbi 40.000 mijë persona në rajonin e Dnipropetrovskit mbetën pa energji elektrike.

Afër 100 minatorë mbetën të ngujuar përkohësisht në dy miniera për shkak të mungesës së energjisë elektrike. Më pas, një numër i paspecifikuar i tyre u nxorën nga minierat, thanë autoritetet, pa dhënë më shumë detaje, shkruan Rel.

Qëkur ka nisur pushtimi rus i Ukrainës në shkurt të vitit 2022, forcat e Moskës rregullisht sulmojnë caqe të ndryshme në Ukrainë me armë të ndryshme, përfshirë dronë, raketa dhe predha.

Pavarësisht të dhënave të shumta, Moska mohon se i shënjestron caqet civile në Ukrainë.

Shija e redaktorit

Spanja në finale, mposht Francën

Kombëtarja e Spanjës ka arritur kualifikimin në finale të Euro 2024, pasi mposhti me rezultat 2:1 kombëtaren e Francës në gjysmëfinale. Në pjesën e dytë...

Ballkani triumfon në ndeshjen e parë kualifikuese në Ligën e...

Ballkani ka fituar 2-1 ndaj Santa Coloman në 1/8 e fazës kualifikuese në Ligën e Kampionëve. Ndeshja nisi me një ritëm të qetë, por që...

Blinken duartroket rolin e Osmanit për hapjen e qendrës rajonale...

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken, ka vlerësuar rolin e presidentes së Kosovës, Vjosa Osmani, në hapjen e qendrës rajonale “Gratë, Paqja dhe Siguria”...

Të fundit nga rubrika