Rusia sulmon qendrën e madhe transportuese në Kiev

Sulmet ruse po vazhdojnë në shtetin ukrainas, së fundmi Ukraina u përball me sulmin në qytetin e Zhytomir-it, në qendrën e madhe transportuese në Kiev. Zyrtarët, Forcat Ajrore të Ukrainës dhe Shtabi i Përgjithshëm i Ukrainës konfirmuan se kishte sulme edhe në qytetet e tjera të zonës veriore

Një zjarrfikës punon në vendin e një ndërtese hoteli të goditur nga një sulm me raketa ruse në rajonin e Odesa të mërkurën. (Komanda Operacionale në Jug të Forcave të Armatosura të Ukrainës/Reuters)

Pas shpërthimeve në qytetin ukrainas Zhytomyr, Forcat Ajrore të Ukrainës kanë thënë se shteti rus ka vënë në fluturim avionë luftarakë në hapësirën ajrore të Bjellorusisë për të lëshuar raketa në qytetin ukrainas Zhytomyr, e cila është qendër e madhe transportuese në Kiev.

Zyrtarët kanë thënë të martën e 16 gushtit, që sulmi në qytetin verior ka dëmtuar një fushë ajrore dhe infrastrukturën përreth. Zyrtarët ukrainas gjithashtu raportuan bombardime në qytete të shumta duke përfshirë Sloviansk dhe Kramatorsk.

Në këto sulme ishte në shenjestër edhe qyteti i Kharkivit.

Shtabi i Përgjithshëm i Ukrainës ka thënë se në rrethin Bohorodychne, Rusia është përpjekur të zhvillonte një betejë sulmuese, por nuk ka pasur sukses dhe është tërhequr.

“Armiku po kryente zbulim ajror në zonën e Kramatorsk. Pranë Spirne, pushtuesit vendosën të shkonin në ofensivë, pësuan humbje dhe u tërhoqën”, tha Shtabi i Përgjithshëm i Ukrainës, raporton CNN.

Shtabi i Përgjithshëm shtoi se forcat ruse ishin përpjekur gjithashtu të merrnin kontrollin e qytetit Bakhmut të Donetsk, por forcat ukrainase vazhdojnë t’i mbrojnë.

Shija e redaktorit

Publikohen foto të rralla të “The Beatles” duke performuar në...

Imazhet janë realizuar në vitin 1961, një vit para se të publikohej kënga e tyre debutuese Love Me Do. Fotot tregojnë Sir Paul McCartney dhe...

Intervistë me Mimoza Hasani-Pllana, flet për poezitë dhe kategoritë e...

“Shtegtimi i shqipes në Evropë”, "Komunikimi ndërkulturor” dhe “Poezia e Kosovës në tri kontekste”, janë disa nga librat e fundit të autores, Mimoza Hasani-Pllana. Talentin...

Qenësia e Zarathustrës së Niçes në shqip nga Taulant Hatia

“Njeriu është diçka që duhet të mposhtet. Njeriu është një litar, i lidhur midis kafshës dhe mbinjeriut - një litar mbi një humnerë. Ajo...

Më të lexuarat

Qeveria çanëtarëson anëtarët e SBASHK-ut, thotë se duhet të anëtarësohen...

Qeveria e Kosovës ka çanëtarësuar anëtarët e Sindikatës së Bashkuar të Arsimit, Shkencës dhe Kulturës. Kjo është konfirmuar për Portali Dukagjini, nga anëtarja e Këshillit...

Haliti pas videos së LVV-së: Rrugaçëve nuk u jap llogari,...

Deputeti i Partisë Demokratike të Kosovës, Xhavit Haliti, ka thënë se ai nuk u jep llogari “rrugaçëve”, por vetëm institucioneve të shtetit. Një reagim i...

Vuçiq: Kam frikë se beteja e Stalingradit do të vijë...

I pari i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, është shprehur se ka frikë, se mund të  ndodh një betejë e ngjashme me  atë të Stalingradit, ku...

Të fundit nga rubrika