Rusia sulmon Ukrainën me dronë kamikazë

Rusia ka lëshuar të premten 16 dronë kamikazë në Ukrainë, dhe këto erdhën një ditë pasi Moska lëshoi dhjetëra raketa kundër infrastrukturës së Ukrainës

Fotoilustrim

Rusia lëshoi 16 dronë “kamikazë” në Ukrainë tha ushtria e Kievit të premten, një ditë pasi Moska lëshoi dhjetëra raketa në breshërinë e saj të fundit kundër infrastrukturës së Ukrainës.

Forcat Ajrore të Ukrainës thanë se të gjithë dronët, për të cilët tha se ishin dërguar nga juglindja dhe veriu, ishin shkatërruar nga mbrojtja ajrore, shkruan CNN.

Kryetari i bashkisë së Kievit, Vitali Klitschko tha në kanalin e tij Telegram se shtatë dronë ishin drejtuar në kryeqytet dhe se pesë u shkatërruan brenda qytetit dhe dy para se të arrinin në Kiev.

Një ndërtesë administrative në qytet u shkatërrua pjesërisht, sipas Serhiy Popko, kreu i administratës ushtarake të Kievit, i cili gjithashtu tha se nuk kishte informacion për ndonjë viktimë.

Rusia ka nisur valë të shumta sulmesh me dronë dhe raketa kundër Ukrainës që nga mesi i tetorit, duke dëmtuar rëndë infrastrukturën e saj energjetike.

Shija e redaktorit

Sulmuesi i përfaqësueses së Kosovës Muhamet Hyseni zyrtarizohet tek AC...

Të verdhit e rrezikshëm siç njihen në futbollin danez “AC Horsens” kanë arritur të bëjnë goditje të rëndësishme për afatin e ri kalimtar të...

Fermeri 74 vjeçar i shtëpisë së të moshuarve e funksionalizon...

Domate, speca, tranguj, kunguj e plot lloje të tjera perimesh janë të gjeturat e stinës në këtë serrë, mu në zemër të kryeqytetit. Ajo gjendet...

Shefja e katalunasve në Parlamentin e Spanjës: S’do të ndalemi...

Partia katalunase “Junts per Catalunya” kanë marrë një iniciativë në Parlamentin e Spanjës për t’i kërkuar Qeverisë së Spanjës njohjen e pavarësisë së Kosovës...

Të fundit nga rubrika