Rusia thotë se një korrespondent lufte është vrarë nga bombardimet në Ukrainë

Ministria ruse e Mbrojtjes ka njoftuar se një korrespondent lufte i agjencisë ruse të lajmeve, RIA, është vrarë, ndërsa tre gazetarë të tjerë rusë janë plagosur nga bombardimet afër vijës së frontit në rajonin juglindor të Zaporizhjës në Ukrainë

Pamje në Ukrainë (CNN)

Ministria ruse e Mbrojtjes ka njoftuar se një korrespondent lufte i agjencisë ruse të lajmeve, RIA, është vrarë, ndërsa tre gazetarë të tjerë rusë janë plagosur nga bombardimet afër vijës së frontit në rajonin juglindor të Zaporizhjës në Ukrainë.

Ministria ka thënë se gazetarët janë plagosur nga një sulm ukrainas me artileri. Ata janë evakuuar nga fushëbeteja, por korrespondenti i RIA-s, Rostislav Zhuravlev, ka vdekur gjatë transportimit.

Sipas autoriteteve ruse, të tjerët janë në gjendje serioze, por të qëndrueshme.

“Nuk ka rrezik për jetë. Të gjithë po marrin trajtimin e nevojshëm mjekësor”, ka bërë të ditur ministria ruse e Mbrojtjes.

RIA ka konfirmuar, nëpërmjet një raporti, se korrespondenti i saj është vrarë duke raportuar në fshatin e Piatihatkit, pranë vijës së frontit, dhe se njëri nga kameramanët e saj është plagosur, bën të ditur Reuters.

Ministria ruse e Mbrojtjes ka thënë tutje se Ukraina ka përdorur municione thërrmuese, por nuk ka dhënë dëshmi për një gjë të tillë, ndërsa pohimi ka qenë i pamundur të verifikohet në mënyrë të pavarur.

Ukraina ka marrë bomba thërrmuese nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës, këtë muaj, por ajo është zotuar se do t’i përdorë ato vetëm për t’i sulmuar përqendrimet e ushtarëve armiq.

Armët e tilla përmbajnë shumë bomba të vogla, të cilat reshin copëza mbi një hapësirë të gjerë, dhe janë të ndaluara në shumë vende, për shkak të rrezikut potencial që përbëjnë për civilët. Ukraina vazhdimisht ka thënë se përdorimi i tyre do të kufizohet vetëm në fushëbetejë.

Organizata e Kombeve të Bashkuara ka thënë se vetë Rusia vazhdimisht ka përdorur municione thërrmuese gjatë luftës. /REL

Shija e redaktorit

Spanja kampione e Evropës për herë të katërt

Ka mbaruar super ndeshja mes Spanjës dhe Anglisë në kuadër të finales së Kampionatit Evropian 2024. Pas një loje fantastike, Spanja ka përmbyllur ndeshjen me...

Spanja në finale, mposht Francën

Kombëtarja e Spanjës ka arritur kualifikimin në finale të Euro 2024, pasi mposhti me rezultat 2:1 kombëtaren e Francës në gjysmëfinale. Në pjesën e dytë...

Ballkani triumfon në ndeshjen e parë kualifikuese në Ligën e...

Ballkani ka fituar 2-1 ndaj Santa Coloman në 1/8 e fazës kualifikuese në Ligën e Kampionëve. Ndeshja nisi me një ritëm të qetë, por që...

Të fundit nga rubrika