Rusia thotë se nuk do ta pranojë çmimin tavan të naftës

Rusia "nuk do të pranojë" një kufi të çmimit të naftës së saj, dhe po vlerësimet për opsionet e saj në lidhje me vendimin e miratuar nga aleatët perëndimor mbi çmimet tavan të eksportimit të naftës

Një pamje ajrore tregon cisternën “Vladimir Arsenyev” në terminalin e naftës së papërpunuar

Rusia ka njoftuar se nuk do të pranojë një kufi mbi çmimet për eksportet e saj të naftës të miratuar nga aleatët perëndimorë.

Kufiri i çmimit, i miratuar të premten, synon të ndalojë vendet jo-anëtare të BE-së të vazhdojnë importimin e naftës së papërpunuar ruse në det, por do të ndalojë kompanitë e transportit detar, sigurimesh dhe risigurimesh që të trajtojnë ngarkesat e naftës së papërpunuar ruse në të gjithë globin, përveç nëse ajo shitet për më pak se 60 dollarë.

Kjo mund të komplikojë dërgesën e naftës së papërpunuar ruse me çmimin tavan, madje edhe në vendet që nuk janë pjesë e marrëveshjes.

Masa që do të hyjë në fuqi të hënën, intensifikon presionin perëndimor ndaj Rusisë për pushtimin.

Por, zëdhënësi i Kremlinit Dmitry Peskov, ka thënë se Moska ishte përgatitur për këtë lëvizje dhe po vlerësonte opsionet e saj.

“Ne nuk do ta pranojmë këtë tavan”, ka thënë ai.

Kufiri i çmimeve u vendos në shtator nga grupi G7 i vendeve të industrializuara (SHBA, Kanada, MB, Franca, Gjermania, Italia, Japonia dhe BE) në një përpjekje për të goditur aftësinë e Moskës për të financuar luftën në Ukrainë.

Në një deklaratë të përbashkët, G7, Bashkimi Evropian dhe Australia thanë se vendimi ishte marrë për të “parandaluar Rusinë që të përfitonte nga lufta e saj e agresionit kundër Ukrainës”.

Shtëpia e Bardhë e përshkroi marrëveshjen si “lajm të mirëseardhjes”, duke thënë se një kufi i çmimit do të ndihmojë në kufizimin e aftësisë së Putinit për të financuar “makinën e luftës” të Kremlinit.

Kancelari i Mbretërisë së Bashkuar, Jeremy Hunt, ka thënë se Mbretëria e Bashkuar nuk do të lëkundet në mbështetjen e saj për Ukrainën dhe do të vazhdojë të kërkojë mënyra të reja për të “shtrënguar rrjedhat e financimit të Putinit”.

Ndërkaq, Ukraina ka thënë se kufiri i propozuar nga Perëndimi duhet të përgjysmohet.

“Ekonomia e Rusisë do të shkatërrohet dhe ajo do të paguajë dhe do të jetë përgjegjëse për të gjitha krimet e saj”, ka thënë të shtunën në Telegram shefi i kabinetit presidencial të Ukrainës, Andriy Yermak.

Por një kapak prej “30 dollarësh do ta kishte shkatërruar atë më shpejt”, ka shtuar ai, raporton BBC.

Marrëveshja për kufirin e çmimit vjen vetëm disa ditë përpara se të hyjë në fuqi një ndalim në mbarë BE-në për naftën bruto ruse të importuar nga deti, gjithashtu më 5 dhjetor.

Shija e redaktorit

Trupat e FSK-së arrijnë në Adana, priten me duartrokitje nga...

Kontingjenti i parë i FSK-së në operacionin e kërkim-shpëtimit në zonat e prekura nga tërmeti në Turqi, tashmë ka arritur në Adana. Fondacioni SETA në...

Distria Krasniqi fiton medaljen e artë në garën më prestigjioze...

Xhudistja nga Kosova, Distria Krasniqi ka fituar medaljen e artë në turneun "Grand Slamin", i cili po mbahet në Paris të Francës. Distria nuk ndalon...

Albina Kelmendi dhe familja do të performojnë në natën e...

Shqipëria e cila këtë vit prezantohet nga Albina Kelmendi me familje me këngën “Duje”, do të performojnë në natën e dytë gjysmëfinale, më 11...

Më të lexuarat

‘Rikthehet’ analisti Dardan Gashi në Debat Plus me sondazh të...

Analisti Dardan Gashi, është rikthyer në emisionin Debat Plus në RTV Dukagnini, pasi kishte lëshuar debatin në mënyrë demostrative pas shfaqjes së një sondazhi...

Hapet aplikimi për shtesat për fëmijët e lindur në vitin...

Ministria e Financave, Punës dhe Transfereve ka njoftuar qytetarët se të enjten e 1 shtatorit është hapur aplikimi edhe për fëmijët e lindur nga...

Pajisje të rënda të KFOR-it shihen duke lëvizur në drejtim...

Në një video të siguruar nga RTV Dukagjini janë parë pajisje të rënda të KFOR-it duke  duke kaluar në rrugën Vushtrri-Mitrovicë për të vazhduar...

Të fundit nga rubrika