Sa mund të ndryshojë struktura e re e policisë së Kosovës?

Policia e Kosovës së bashku me Ministrinë e punëve të brendshme ka nënshkruar strukturën e re organizative të Policisë. Sipas ish-pjesëtarëve të këtij institucioni kjo është normale për shkak të ndryshimit të drejtorit të përgjithshëm të Policisë së Kosovës. Mirëpo, ekzistojnë edhe disa kufizime

Policia e Kosovës (Ilustrim)

Bashkë me drejtorin e ri të Përgjithshëm Gazmend Hoxha, Policia e Kosovës do të bëhet edhe me strukturë të re organizative.

Ajo u nënshkrua një ditë më parë nga Hoxha dhe ministri i Punëve të Brendshme, Xhelal Sveçla.

Por, më shumë informacione rreth ndryshime që pritet të ndodhin nuk ka dhënë MPB-ja, e cila nuk i ka kthyer përgjigje Dukagjinit.

Gjithsesi, sipas ish – kryeshefit të inspektoratit policor, Valdet Hoxha struktura e re nuk mund t’i ikë strukturës bazë të Policisë.

“Struktura e Policisë së Kosovës tashmë është e etabluar dhe normalisht nuk mund të I ik atij standardi që e ka pas deri tash, e kam parasysh për pesë departamente organizative por që gjithmonë misioni i Policisë së Kosovës duhet të jetë në mbrojte të jetës e pronës së qytetarit të  së Kosovës”, ka theksuar Valdet Hoxha – Ish-kryeshef i IPK-së.

Sipas tij, ndryshimi i strukturës është normal me çdo ndërrim të drejtorit të përgjithshëm të Policisë.

“Duke pasur parasysh rolin edhe misionin e Policisë së Kosovës një strukturë e re organizative dhe eventualisht ndryshimi I saj lindin si nevoje e organizimit operacional dhe po besoj që është një proces standard sidomos me rastin e ndërrimit të udhëheqësit të Policisë së Kosovës”, ka përfunduar Valdet Hoxha –  Ish-kryeshef i IPK-së.

Gazmend Hoxha është zgjedhur drejtor i përgjithshëm i Policisë së Kosovës më 8 mars të këtij viti.

Shija e redaktorit

Tenori Ramë Lahaj do të sjellë në Kosovë yjet e...

Festivali “RLIOF” në edicionin e tretë do të sjellë në Prishtinë yjet e operës botërore, këtë e ka bërë të ditur tenori me famë...

Ricky Martin dhe Enrique Iglesias do të performojnë në Tiranë

Këngëtarët e njohur, Ricky Martin dhe Enrique Iglesias, do të performojnë në Tiranë, këtë e ka bërë të ditur kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama. Enrique...

Osmani e dekoron shkrimtarin Ismail Kadare me urdhrin “Hasan Prishtina”

Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani e ka dekoruar shkrimtarin Ismail Kadare me urdhrin “Hasan Prishtina”. Osmani ka thënë se me veprat shkrimtari Kadare...

Të fundit nga rubrika