Sainz kryeson dyshen britanike Hamilton dhe Norris në praktikën e dytë në Silverstone

Carlos Sainz u largua me favor në shtëpi, Lewis Hamilton dhe Lando Norris, ndërsa dita e hapjes së praktikës për Çmimin e Madh të Britanisë u mbyll në kushte jo të plota

Carlos Sainz shkon më shpejt në FP2,

Carlos Sainz kryesoi praktikën e dytë për Çmimin e Madh të Britanisë duke tejkaluar me vështirësi Lewis Hamilton dhe Lando Norris në rrethin e Silverstone.

Pas një seance të parë të goditur nga shiu, FP2 u zhvillua në kushte shumë të përmirësuara, me sipërfaqen e pistës plotësisht të thatë mes qiellit blu dhe temperaturave të këndshme.

Gjatë përpjekjeve të stilit kualifikues të gomave të buta, ishte piloti i Ferrarit, Sainz, ai që punoi me kohën më të shpejtë, duke shënuar 1:28.942.

Hamilton përfundoi 0,163 sekonda larg Sainz me Mercedesin e tij të përditësuar, shumë për kënaqësinë e turmës së kapacitetit.

Ilustrim

Norris – duke drejtuar një ‘Pedal Cam’ të veçantë këtë fundjavë – ishte i pari në fletën e kohës për të shtuar emocionet e shtëpisë, duke kaluar përpara Max Verstappen të Red Bull dhe Ferrari të Charles Leclerc.

Leclerc përfundoi pothuajse gjysmë sekonde larg shokut të skuadrës Sainz, ndonëse u tërhoq nga një nga xhirot e tij në gomën Soft kompleks.

Fernando Alonso ishte ‘më i miri nga pjesa tjetër’ për Alpine, duke shënuar një kohë pak më të shpejtë se Sergio Perez dhe George Russell në makinat e tjera Red Bull dhe Mercedes.

Daniel Ricciardo e bëri atë dy McLaren në top 10, i cili u përmbyll nga shoferi i Aston Martin, Lance Stroll.

Pas rrotullimit të Stroll FP1, pati pak dramë gjatë seancës së dytë, përveç çështjeve të vogla për Hamilton dhe Sebastian Vettel.

Hamilton raportoi se një pjesë i ra nga makina e tij pasi u përplas nga bordurat, me pamjet televizive që tregonin disa fibra karboni të ulura në balotazh në Copse.

Ndërkohë, Vettel u vonua në garazhin e Aston Martin ndërsa mekanikët rregulluan një problem të dyshuar me dyshemenë e makinës së tij.

Ilustrim

Shija e redaktorit

Publikohen foto të rralla të “The Beatles” duke performuar në...

Imazhet janë realizuar në vitin 1961, një vit para se të publikohej kënga e tyre debutuese Love Me Do. Fotot tregojnë Sir Paul McCartney dhe...

Intervistë me Mimoza Hasani-Pllana, flet për poezitë dhe kategoritë e...

“Shtegtimi i shqipes në Evropë”, "Komunikimi ndërkulturor” dhe “Poezia e Kosovës në tri kontekste”, janë disa nga librat e fundit të autores, Mimoza Hasani-Pllana. Talentin...

Qenësia e Zarathustrës së Niçes në shqip nga Taulant Hatia

“Njeriu është diçka që duhet të mposhtet. Njeriu është një litar, i lidhur midis kafshës dhe mbinjeriut - një litar mbi një humnerë. Ajo...

Më të lexuarat

Qeveria çanëtarëson anëtarët e SBASHK-ut, thotë se duhet të anëtarësohen...

Qeveria e Kosovës ka çanëtarësuar anëtarët e Sindikatës së Bashkuar të Arsimit, Shkencës dhe Kulturës. Kjo është konfirmuar për Portali Dukagjini, nga anëtarja e Këshillit...

Haliti pas videos së LVV-së: Rrugaçëve nuk u jap llogari,...

Deputeti i Partisë Demokratike të Kosovës, Xhavit Haliti, ka thënë se ai nuk u jep llogari “rrugaçëve”, por vetëm institucioneve të shtetit. Një reagim i...

Vuçiq: Kam frikë se beteja e Stalingradit do të vijë...

I pari i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, është shprehur se ka frikë, se mund të  ndodh një betejë e ngjashme me  atë të Stalingradit, ku...

Të fundit nga rubrika