Salihu për grevën: Jemi duke kërkuar një shumë mes 50 dhe 100 eurove

Hanife Salihu nga Këshilli Grevist ka thënë se nuk janë duke kërkuar nga Qeveria të rrisë pagat në një shumë strikte prej 100 eurove, por janë duke kërkuar një shumë mes 50 dhe 100 eurove. Salihu ka rikujtuar që greva në arsim ka filluar që nga 25 gushti dhe nuk kanë marrë ndonjë reagim nga Qeveria deri më 1 shtator

Hanife Salihu nga Këshilli Grevist

Hanife Salihu nga Këshilli Grevist, e ftuar në “FIVE” në RTV Dukagjini ka thënë se grevën në arsim e kanë paralajmëruar më herët por që nuk kanë gjetur mirëkuptim nga Qeveria.

Salihu ka thënë se Këshilli Grevist ka biseduar dhe me avokatin e Popullit dhe kanë propozuar që nga pakoja ekonomike e Qeverisë, 10.45 për qind e saj të jetë dhe për puntorët e arsimit deri në impletimin e Ligjit te Pagave.

“Qeveria dhe Minsitri Murati kanë qenë në dijeni për këtë kërkesë”, tha Salihu.

Salihu ka thënë se nuk janë duke kërkuar një shumë strikte prej 100 eurove, por janë duke kërkuar një mes prej 50 dhe 100 eurove.

Salihu nga Keshilli Grevist ka kujtuar qe greva ne arsim ka filluar më 25 gusht dhe nga ajo datë deri më 1 shtator nuk ka pasur asnjë reagim nga Qeveria.

Hanife Salihu ka shtuar se nuk janë duke kërkuar që Qeveria e Kosovës të mos ketë përgjegjësi ndaj qdo qytetari, ajo theksoi se janë duke kërkuar që tri kërkesat e tyre të realizohen.

Shija e redaktorit

Kosova fiton ndaj Qipros, siguron vendin në Ligën C

Kosova ka shënuar fitore ndaj Qipros me rezultat 5 me 1 në Stadiumin “Fadil Vokrri” në Prishtinë në kuadër të Grupit 2 në Ligën...

A rrezikon Kosova të ngelet pa punëtorë?

Problemi i ikjes së punëtorëve nuk haset vetëm te personeli mjekësor, por shqetësuese është edhe ikja e fuqisë punëtore të profileve të ndryshme në...

Sa gjenerata duhet të kalojnë që të arrihet marrëveshja në...

“Duhet që dy gjenerata të kalojnë, një veç se ka kaluar”. Kështu kishte deklaruar ish i emëruari i Organizatës së Kombeve të Bashkuara(OKB) si Administrator...

Më të lexuarat

Azemi: Kurti është kryeministër i imi, kurrë nuk kam për...

Kryetari i Sindikatës së Pavarur të Sektorit Privat, Jusuf Azemi ka thënë se një herë të vetme nuk është ftuar një përfaqësues nga sektori...

Mehaj: Oficeri Luan Haradinaj ka diplomuar në SHBA për Inteligjencë...

  Ministri i Mbrojtjes, Armend Mehaj, ka njoftuar se Ushtrisë së Kosovës(FSK), i është shtuar dhe një Oficer i diplomuar në Military Intelligence Basic Officer...

Mushkolaj: Pezullimi i grevës nga SBAShK-u, vetëm zgjidhje për të...

Analisti Imer Mushkolaj sa i përket paralajmërimeve të SBAShK-ut për pezullim të grevës dhe që mësimi pritet të fillojë më tre tetor, ka thënë...

Të fundit nga rubrika