Sallatë pule me susam

Ushqimi sallat e pulës me susam përveç që përgatitet lehtë, mund të shërbehet edhe si vakt kryesor.

Sallata e pulës me susam është një ushqim që mund të shërbehet edhe si vakt kryesor. Përgatitja e këtij ushqimi është e lehtë.

Përbërësit

 • 100 g selino,
 • 700 g salcë kosi,
 • 300 g misër të ëmbël të konservuar,
 • 2 vezë të ziera,
 • 2 karrota,
 • 1 patate,
 • 350 g pulë,
 • 200 g misër të ëmbël,
 • 100 g majonezë,
 • 100g fara susami të pjekura,
 • turshi,
 • 1 rrënjë aguliçe,
 • majdanoz,
 • krip, piper.
Sallatë pule me susam

Përgatitja

Vendoseni mishin e bardhë të zihet me karrotat, majdanozin, selinon dhe pataten. Pastaj, kullojeni, prisni pulen në rripa dhe vendoseni në një enë ku do t’i vendosni përbërësit.

Grini karroten ndërsa patatet, selinon dhe majdanozin i prinsi në kubikë. Skuqni farat e susamit,  më pas ia shtoni pulës dhe perimeve dhe e rregulloni gjithqka sipas shijes.

Përzieni misrin, hiqjani lëvozhgat vezëve, i prisni sa më pak dhe i shtoni në një enë. Përzieni ajkën e kosit dhe majonezin për të formuan një masë të butë, derdhni në një enë dhe perzieni gjithqka mirë.

Nëse dëshironi mund të zbukuroni me susam dhe majdanoz.

Ju bëftë mirë!

Shija e redaktorit

Mirush Kabashi – “Ishte i madh, një gjeni dhe yll...

Ikona e artit shqiptar, Mirush Kabashi, ka ndërruar jetë në moshën 75-vjeçare, duke lënë pas një trashëgimi të pasur artistike me mbi 100 role...

Rama: Magjia e festave erdhi

Kryetari i Prishtinës, Përparim Rama, ka hapur Tregun e Fundvitit në qendër të kryeqytetit. Ai ka thënë se në bulevardin "Xhorxh Bush" qytetarët do të...

Mbrojtja e krerëve të UÇK-së triumfon ndaj ZPS-së, Specialja iu...

Trupi Gjykues në Dhomat e Specializuara të Kosovës ka marrë një vendim në lidhje me komunikimet dhe vizitat e krerëve të UÇK-së, respektivisht, Hashim...

Të fundit nga rubrika