Samsung Galaxy Z fold 4: Përsosmëri e fundit me çmim mbresëlënës

Hibridi i fundit i Samsung Galaxy Z Fold 4 telefon-tabletë Android është kthyer për të treguar se përsosmëria ekziston dhe ka një çmim mbresëlënës

Ilustrim

Hibridi i fundit i Samsung Galaxy Z Fold 4 telefon-tabletë Android është kthyer dhe është këtu për të vërtetuar se pajisjet e palosshme janë e ardhmja.

Duke vendosur në xhepin tuaj një smartphone të fuqishëm dhe një tablet 7.6 inç, Samsung ka krijuar pajisjen e zgjedhur për adhuruesit e pajisjeve. Por çmimi do të thotë se nuk është ende gati për shumicën e konsumatorëve.

Forma e tij e palosshme, pesë kamera dhe dy ekrane duhet t’ju tregojnë se ky nuk është një telefon normal, përkundrazi është pamja më e avancuar e evolucionit të smartfonit modest.

Teknologjia e fundit e bën Fold 4 një nga pajisjet më të shtrenjta që mund të blini me 1,649 £ (1,799 $ / 2,499 $ A $), afërsisht i njëjti çmim nëse keni blerë një telefon premium dhe një tablet veçmas, por më shumë se sa duhet të paguajnë shumica një pajisje llogaritëse xhepi.

Pamja e përgjithshme është e ngjashme me versionin e parë të vitit të kaluar, me përmirësime të vogla në të gjithë. Anët metalike janë më të sheshta me një përfundim premium dhe me shkëlqim. Pajisja është më e shkurtër dhe mentesha është më e hollë, duke e bërë ekranin e jashtëm më të gjerë. Ndjehet më shumë si një telefon i zakonshëm për mesazhe dhe telefonata kur është i mbyllur, megjithëse më i trashë dhe më i rëndë.

Hapeni si një libër për ekranin e madh OLED fleksibël 7,6 inç me madhësi tabletë, ende një përvojë pothuajse magjike. Ekrani është i madh, i ndritshëm, i lëmuar dhe ndihet pak më i vështirë nën gishtin tuaj sesa versioni i parë. Samsung thotë se ekrani është 45% më i qëndrueshëm se vitin e kaluar, por unë do ta mbaja atë larg fëmijëve pasi thjesht nuk është aq i fortë sa xhami i ngurtësuar tradicional.

Ka ende një rrudhë përgjatë palosjes, të cilën mund ta ndjeni me gisht dhe ta shihni në një kënd. Do të ishte më mirë nëse nuk do të ishte aty, por nuk do ta vini re brenda pak minutash nga përdorimi i pajisjes. Kamera nën ekran është gjithashtu pak më mirë e fshehur, kështu që nuk do ta shihni atë çdo ditë, përveç nëse e kërkoni në mënyrë specifike.

Mentesha e mban ekranin të hapur në çdo kënd, duke u mbyllur me një goditje të kënaqshme. Ekrani kryesor është i shkëlqyeshëm për video, lojëra, leximin e faqeve dhe librave ose kryerjen e shumë detyrave me dy ose më shumë aplikacione të hapura në të njëjtën kohë.

Specifikat

Qëndrueshmëria

Ilustrim

Samsung nuk ofron një jetëgjatësi të pritshme për baterinë, por ajo duhet të zgjasë më shumë se 500 cikle të plota të ngarkimit me të paktën 80% të kapacitetit të saj origjinal. Telefoni është përgjithësisht i riparueshëm dhe bateria mund të zëvendësohet nga qendrat e autorizuara të shërbimit në MB. Riparimet e brendshme, më të mëdha, të ekranit kushtojnë 539 £. Ekranet janë të mbuluara me garanci për dy vjet, por Samsung vlerëson thyerjet për “prova të keqpërdorimit të produktit” dhe mund të paguajë një tarifë për riparimet. Rekomandohet sigurimi, që kushton 8,49 £ në muaj nga Samsung ose i disponueshëm nga palët e treta.

Disa komponentë të brendshëm janë bërë nga 20% najloni ose plastikë e ricikluar . Samsung ofron skema tregtimi dhe riciklimi për pajisjet e vjetra. Kompania publikon raporte vjetore të qëndrueshmërisë, por jo vlerësime të ndikimit për produkte individuale.

Softuer më i mirë

Ilustrim

Fold 4 ekzekuton një version të ri të One UI 4.1 bazuar në softuerin Android 12L të Google, i cili është krijuar posaçërisht për tabletët dhe pajisjet me ekran të palosshëm.

Shumica e përmirësimeve brenda Android 12L janë në prapaskenë për t’i bërë aplikacionet të funksionojnë më mirë kur kryejnë shumë detyra dhe ndërrojnë forma. Shiriti i ri i detyrave është i mrekullueshëm, duke vepruar si një dok për të arritur shpejt te aplikacionet tuaja më të përdorura dhe për t’i vendosur ato në modalitetin e ekranit të ndarë duke e tërhequr dhe lëshuar prej tij.

Përdorimi i një çifti aplikacionesh në një ekran afërsisht me madhësinë e dy telefonave krah për krah është jashtëzakonisht i fuqishëm dhe mundëson gjëra që zakonisht do t’i bëja një laptop, si buxhetimi, planifikimi i vakteve dhe blerjet krahasuese. Shumica e aplikacioneve janë të qëndrueshme dhe funksionojnë shkëlqyeshëm në kombinime të ndryshme. Rrotullimi i Fold 4 në peizazh ju jep pamje me dy panele edhe në disa aplikacione, duke përfshirë Gmail, kështu që ju mund të shihni kutinë tuaj hyrëse në të majtë dhe një panel leximi në të djathtë.

Kamerat

Ilustrim

Fold 4 ka pesë kamera gjithsej: një sistem të ri të trefishtë në anën e pasme, një kamerë selfie 10MP në pjesën e përparme dhe një kamerë shtesë 4MP për selfie të fshehur nën pjesën e sipërme djathtas të ekranit të brendshëm.

Kamerat e pasme janë në thelb të njëjta me ato të vendosura në S22+ dhe janë një përmirësim i dukshëm në Fold 3 nga viti i kaluar. Kamera kryesore 50 MP është e shkëlqyer, duke kapur imazhe të shkëlqyera në kushte të ndryshme ndriçimi me performancë shumë të mirë në dritë të ulët. Zmadhimi optik 3x është i dobishëm dhe kamera ultra e gjerë është e mirë për peizazhe dhe shkrepje në grup.

Videoja e xhiruar nga të tre është gjithashtu shumë e mirë, por ultra e gjerë është e kufizuar në 30 korniza në sekondë për disa arsye.

Përparësitë dhe mangësitë

Përparësitë: një telefon dhe tablet në një, rezistencë ndaj ujit, aplikacione të fuqishme me ekran të ndarë, ekran i jashtëm i ngjashëm me telefonin, ekran fantastik i tabletit, performancë e lartë, jetëgjatësi shumë e mirë e baterisë, kamera të shkëlqyera, dizajn që kthen kokën.

Mangësitë: jashtëzakonisht i shtrenjtë, më i brishtë se një pajisje e zakonshme dhe ekrani i brendshëm mund të shënohet më lehtë se xhami tradicional, i kushtueshëm për t’u riparuar, pa rezistencë ndaj pluhurit, i rëndë, i trashë, jo një kërcim masiv në krahasim me gjeneratën e mëparshme.

Shija e redaktorit

Albina Kelmendi dhe familja do të performojnë në natën e...

Shqipëria e cila këtë vit prezantohet nga Albina Kelmendi me familje me këngën “Duje”, do të performojnë në natën e dytë gjysmëfinale, më 11...

Komuna e Prishtinës publikon çmimet e reja për trafikun urban

Komuna e Prishtinës në kuadër të Marrëveshjes së Kredisë mes Trafiku Urban Prishtinë dhe Bankës Evropiane për Rindërtim dhe Zhvillim (BERZh), me qëllim të...

Libraria “Dukagjini” fiton çmimin FIDES 2022 për kontributin korporativ

Libraria "Dukagjini" ka marrë të mërkurën e 18 janarit çmimin FIDES 2022 për kontribut korporativ. Ky çmim librarisë "Dukagjini", ju dha për kontributin e vazhdushëm...

Më të lexuarat

‘Rikthehet’ analisti Dardan Gashi në Debat Plus me sondazh të...

Analisti Dardan Gashi, është rikthyer në emisionin Debat Plus në RTV Dukagnini, pasi kishte lëshuar debatin në mënyrë demostrative pas shfaqjes së një sondazhi...

“Takimi sekret” Kosovë-Serbi në Zvicër, u mbajt një javë pas...

Përfaqësuesit kosovarë dhe ata serbë kanë zhvilluar “takime sekrete” në Zvicër, lidhur me situatën mes të dyja vendeve. Kështu ka raportuar ditë më parë mediumi...

I shpallur në kërkim ndërkombëtar nga Gjermania, 25-vjeçari nga Kosova...

Një 25-vjeçar nga Kosova është ndaluar në Morinë, pasi ishte shpallur në kërkim ndërkombëtar nga Gjermania. Policia njofton se i riu me inicialet J. D,...

Të fundit nga rubrika