Sanduloviq nuk shprehet optimist për marrëveshjen finale: Janë procese që Thaçi ka pranuar t’i bëjë në mënyrë aspak profesionale

Kryetari i Partisë Republikane të Serbisë, Nikola Sanduloviq, është shprehur jo optimist për marrëveshjen finale mes Kosovës dhe Serbisë

Nikola Sanduloviq, kryetari i Partisë Republikane të Serbisë

Nikola Sanduloviq, kryetari i Partisë Republikane të Serbisë, ka thënë se nuk është optimist sa i përket marrëveshjes finale mes Kosovës dhe Serbisë, dhe se sipas tij, janë procese që ish-kryeministri Thaçi ka pranuar t’i bëjë në mënyrë aspak profesionale, duke shtuar se ai ka hyrë i pa përgatitur duke pranuar realizimin e Asociacionit të Komunave me Shumicë Serbe.

Derisa për përkrahjen ndaj Kosovës, Sanduloviq ka thënë se nuk është e vështirë të mbash një qëndrim të tillë.

“Unë mendoj që kjo është zgjedhja e duhur sepse ky është fakt dhe fakti është i pandryshueshëm. Kushdo tjetër që thotë gjëra të tjera, si presidenti Vuçiq, për shembull, i cili thotë në Parlament që Kosova do të marrë autonomi të gjerë. Unë sinqerisht nuk i kuptoj se si mund të mendojnë kështu dhe çfarë besojnë”, ka thënë kryetari i Partisë Republikane të Serbisë.

Sanduloviq ka thënë tutje se qëndrimi i tyre është përfundimtar. “Politika jonë është e mbyllur sa i përket këtij drejtimi”, ka shtuar ai.

Për përkrahjen ndaj Kosovës, Sanduloviq ka thënë se kanë gjuajtur eksploziv tek ndërtesa e partisë së tij. Ai shtoi se edhe familja e tij ka qenë e përfshirë në situata kur janë ballafaquar me kërcënime të tilla.

“Ajo që është më e keqja është që këto kërcënime vijnë nga njerëzit e Vuçiqit, të cilët më kërcënojnë mua dhe familjen time…Politika ime nuk do të ndryshojë, unë jam i gatshëm për çfarëdo presioni që më vjen“, ka shtuar ai në emisionin “FIVE” në RTV Dukagjini.

Shija e redaktorit

Nga sot shqiptarët udhëtojnë pa viza drejt Azerbajxhanit

Nga dita e sotme qytetarët e Shqipërisë me pasaporta të rregullta mund të udhëtojnë pa viza drejt Azerbajxhanit. Ambasadori i Azerbajxhanit në Shqipëri, Anar Huseynov...

Tre oficerë të FSK-së diplomojnë në Kolegjin CGSC të ushtrisë...

Oficerët e Forcës së Sigurisë së Kosovës(FSK), majorët Alban Bunjaku, Agron Murati dhe Alban Bujupi, pas studimeve njëvjeçare, diplomuan me sukses të lartë në...

Peja dhe Ulqini nënshkruajnë marrëveshjen e binjakëzimit si qytete

Kryetari i Pejës, Gazmend Muhaxheri ka pasur një mysafir të veçantë në zyrën e tij të shtunën. Ai priti me nderime kryetarin e Ulqinit, Genc...

Të fundit nga rubrika