Sanksionet e reja kundër Rusisë mund të kenë për synim vajzat e Putinit

Sanksionet e BE-së dhe SHBA-së kundër Rusisë mund të kenë për synim vajzat e presidnetit të Rusisë, Vladimir Putin.

BE-ja dhe SHBA-ja pritet të shpallin masa të mëtejshme kundër Rusisë, me raporte se sanksionet që synonin vajzat e presidentit Vladimir Putin, raporton “The Guardian“.

Pas fjalimit rrëshqethës të Vlodoymyr Zelenskyy, presidentit të Ukrainës, në OKB, diplomatët e Bashkimit Evropian po përgatiteshin të diskutonin një ndalim të qymyrit rus, ndërprerjen e transaksioneve me katër banka kryesore dhe ndalimin e shumë anijeve ruse nga portet e BE-së më vonë.

Listës së sanksioneve do mund t’i shtohen edhe antarët e familjes së ngushtë të presidentit rus, Vladimir Putin. Nuk është e qartë nëse këto sanksione, kundër Maria Vorontsova dhe Katerina Tikhonova, do të vijnë nga SHBA, BE apo të dyja.

Ndërkaq, tensionet në BE vazhdojnë të rriten. Lituania, një nga aleatët më të vendosur të Ukrainës, tha se propozimet nuk ishin “në të vërtetë një përgjigje adekuate” ndaj tmerreve që po zbuloheshin në qytetet e Ukrainës, pas largimit të trupave ruse.

Pamje nga luftimet në Ukrainë

Të dielën, Lituania është bërë shteti i parë i BE-së që ka ndaluar importet e gazit rus.

Ursula von der Leyen, presidentja e Komisionit Evropian ka thënë që kompanitë e transportit rrugor ruse dhe bjelloruse do të ndalohen të hyjnë në BE. Planet e kryeqyteteve të BE-së ka të ngjarë të ndryshojnë masat para se të kërkojnë marrëveshje unanime.

Ministri i jashtëm francez, Jean-Yves Le Drian, tha se sanksionet evropiane do të përfshijnë qymyrin dhe naftën.

Nëse miratohen, masat do të ishin paketa e pestë e sanksioneve të BE-së që kur Vladimir Putin deklaroi se do të njihte republikat e vetëshpallura të Donetskut dhe Luhanskut në Ukrainën lindore. Ndërsa katër raundet e para të sanksioneve të BE-së u ranë dakord relativisht shpejt.

Shija e redaktorit

INTERVISTË me Marin Memën: Kemi nevojë të duam më shumë...

Cilki i dokumentarëve, 'Gjurmë Shqiptare' me autorin Marin Mema, në Top Channel Albania përfshin një audiencë të të gjitha moshave. Në 'Gjurmë Shqiptare' trajtohen tema...

Këngët për nder të gjeniut Andy Warhol

Data e 6-gushtit shënon lindjen e një pop artisti si Andrew Warhol, arti i tij i  mrekullueshëm dhe idetë revolucionare të Warhol ishin padyshim...

“Film n’park”, tradita që i rikthehet Prishtinës

Në zemrën e gjelbërt të kryeqytetit, në mesin e dritave, miqve dhe muzikës, është vendi ku “Film n’park” shënon një rikthim pas kufizimeve nga...

Më të lexuarat

RTS zviceran: Personi që paralajmëroi vrasjen e Dick Martyt, është...

Është zbuluar se kush ishte infromatori që tregoi se ka një planë për të vrarë Dick Marty-in. Sipas Programiit të RTS Mise au point  ai...

24 vjet dhe 10 muaj burgim për të akuzuarin i...

Gjykata Themelore në Prizren, të hënën e ka dënuar të akuzuarin Sylejman Ahmeti me 24 vjet e 10 muaj burgim për vrasje. Aktakuza e ngritur...

Komandanti i parë i KFOR-it: Në Veri ekziston një grup...

Komandanti i parë i KFOR-it, Erhard Buhler, në një intervistë për Albanian Post, ka thënë se në veri të vendit ekziston një grup multietnik...

Të fundit nga rubrika