Sardinia – Ishulli i Mesdheut ku alpinistët qëndrojnë falas

Foto/ BBC (Simone Gianforcaro)

I njohur për plazhet dhe shkëmbinjtë dramatikë të granitit, ishulli italian i Sardenjës është njohur prej kohësh si një parajsë e aeroplanëve. Por larg mega jahteve dhe shkëlqimit të resortit të tij magjepsës Costa Smeralda, pjesa më e madhe e ishullit të dytë më të madh të Mesdheut mbetet një shkretëtirë e thyer që pret për t’u eksploruar.

Tani, një grup alpinistësh dhe ish-minatorësh shpresojnë të joshin kërkuesit e aventurës në bregun jugperëndimor të Sardenjës, rrallë i vizituar, duke ofruar strehim falas përgjatë rrugës mahnitëse të minierave 500 km të ishullit në Santa Barbara.

FOTO (Gianni Alvito)

Një analist i të dhënave nga Milano, Giorgo Pedulla tha se “Para udhëtimit tim, nuk dija asgjë për historinë e asaj pjese të Sardenjës,” ai kaloi pesë ditë duke ecur në shteg në mars. “Në këtë rritje, ju me të vërtetë arrini të futeni në kulturën dhe jetën e njerëzve që jetojnë atje.”

Bukuria mahnitëse e zonës dhe akomodimet buxhetore kanë rezultuar një tërheqje e fuqishme. Në vitin 2023, 1,199 alpinistë u nisën në shteg. Deri më tani këtë vit, 1,521 persona kanë ardhur, duke ecur përgjatë shinave të mushkës, urave prej guri të ndërtuara nga romakët e lashtë dhe linjave hekurudhore të shekullit të 19-të. Deri më sot, 196 alpinistë përfunduan të gjithë shtegun që kur u hap në vitin 2017, shpesh duke marrë një muaj për ta bërë këtë. Përveç të drejtave të mburrjes, përfunduesit marrin një trofe të bërë nga një artizan vendas që përshkruan një kullë qeramike me tre dritare – simboli i Santa Barbara.

(Gianni Alvito)

Duke lënë mënjanë peizazhin, eksplorimi i shtegut u jep alpinistëve mundësinë të ushqehen me kuzhinën e njohur të Sardenjës dhe përbërësit hiperlokalë. Udhëtarët mund të provojnë makarona me ton të kuq në fshatin Carloforte , qepët e ëmbla të njohura të ishullit në San Giovanni Suergiu ; angjinare me gjemba në  Masainas , qiqra në Musei dhe qershitë dhe portokallet e famshme të  Villacidro . Gjatë rrugës, vizitorët thithin historinë e lashtë të zonës, me vende që pasqyrojnë rrënjët e ngatërruara të ishullit dhe cenueshmërinë ndaj forcave të jashtme pushtuese.

FOTO/ (Gianni Alvito)

Sardenja jugperëndimore ishte e banuar që në vitin 6000 pes, me miniera dhe tregtim metalesh të dokumentuara qysh në periudhën nuragjike të epokës së bronzit dhe gërmimet e mineralit të plumbit dhe argjendit që filluan në mijëvjeçarin e dytë para Krishtit. Kur romakët pushtuan ishullin në vitin 138, ata sollën teknika të avancuara të minierave dhe themeluan qytete minerare ku detyruan skllevërit dhe të burgosurit të punonin. Pas rënies së Perandorisë Romake, këto miniera u braktisën kryesisht.

Në stilin kryesor italian, shtegu gjurmon një histori të informuar nga aristokratët, grevat dhe protestat. Në shekullin e 12-të, Konti Pisan Ugolino della Gherardesca zhvilloi minierat e argjendit në  Iglesias , tani pikënisja e shtegut. Një shekull më vonë, kur aragonezët pushtuan ishullin, ata mbyllën minierat, duke dërguar minatorët në Kataloni. Në gjysmën e dytë të shekullit të 19-të, ndërsa Italia po bëhej një komb, minierat u bënë të reja të vlefshme, me Sardenja që furnizonte pothuajse të gjithë plumbin dhe zinkun e vendit të sapolindur. Shumë prej minierave mbetën produktive gjatë të dy luftërave botërore, por filluan të bien në vitet 1960 dhe pushuan së funksionuari në vitet 1990.

FOTO/ (Gianni Alvito)

Të fundit nga rubrika