Scaloni: Besoj se Messi mund të luajë në Botërorin e ardhshëm

Trajneri i Argjentinës, Lionel Scaloni, ka thënë se beson se Lionel Messi mund të luajë në Kupën e Botës 2026

Ilustrim

Trajneri i Argjentinës, Lionel Scaloni, beson se Lionel Messi mund të luajë në Kupën e Botës 2026.

Messi, 35 vjeç, udhëhoqi Argjentinën drejt lavdisë në Katar muajin e kaluar dhe vazhdimisht tha gjatë gjithë turneut se do të ishte Botërori i tij i fundit.

“Unë mendoj se Messi mund të arrijë në Botërorin e ardhshëm. Do të varet shumë nga ajo që ai dëshiron dhe çfarë do të ndodhë me kalimin e kohës, që ai të ndihet mirë. Dyert do të jenë gjithmonë të hapura. Ai është i lumtur në fushë dhe për ne kjo do të ishte mirë”, ka thënë Scaloni, shkruajnë mediat ndërkombëtare.

Ndryshe, Messi ishte afër fitimit të Kupës së Botës 2014 në Brazil, por Argjentina humbi 1-0 nga Gjermania në finale.

Megjithatë, Messi kompensoi zhgënjimin e tij duke luajtur një rol kryesor në turneun e tij të pestë të Kupës së Botës në Katar.

Messi shënoi shtatë herë në shtatë ndeshje dhe u bë lojtari i parë që shënon në çdo raund të së njëjtës Kupë Bote që nga fillimi i raundit të 16-të në vitin 1986.

Ai shënoi dy gola në finalen kundër Francës, e cila përfundoi në një penallti dramatike, për të çuar Argjentinën në titullin e tretë të Kupës së Botës.

Ai është gjithashtu lojtari i parë që fiton dy herë çmimin Topi i Artë qëkur u prezantua në vitin 1982 pasi fitoi çmimin në 2014.

Scaloni tha se nuk besonte se Messi kishte nevojë të fitonte Kupën e Botës për t’u konsideruar si më i madhi i të gjitha kohërave.

“Unë mendoj se nuk ishte e nevojshme që Messi të fitonte një Kupë Bote për të qenë një nga më të mëdhenjtë apo më të mëdhenjtë. Ndodh që gjithmonë kërkohet më shumë prej tij, tani nuk e di se çfarë do të kërkohet prej tij”, ka shtuar ai.

“Gëzuar për të, por mbi të gjitha për vendin, për lumturinë që i dhamë vetes, sepse duke qenë në Argjentinë këto ditë, ka një eufori që ia vlente vërtet të arrihej”, ka theksuar ai.

Shija e redaktorit

Sulmuesi i përfaqësueses së Kosovës Muhamet Hyseni zyrtarizohet tek AC...

Të verdhit e rrezikshëm siç njihen në futbollin danez “AC Horsens” kanë arritur të bëjnë goditje të rëndësishme për afatin e ri kalimtar të...

Fermeri 74 vjeçar i shtëpisë së të moshuarve e funksionalizon...

Domate, speca, tranguj, kunguj e plot lloje të tjera perimesh janë të gjeturat e stinës në këtë serrë, mu në zemër të kryeqytetit. Ajo gjendet...

Shefja e katalunasve në Parlamentin e Spanjës: S’do të ndalemi...

Partia katalunase “Junts per Catalunya” kanë marrë një iniciativë në Parlamentin e Spanjës për t’i kërkuar Qeverisë së Spanjës njohjen e pavarësisë së Kosovës...

Të fundit nga rubrika