Scaloni: Nëse më duhet të zgjedh, do të merrja Messin mbi Maradonën

Trajneri i Argjentinës, Lionel Scaloni, ka pranuar se kundër legjendës së futbollit, Diego Maradona, preferon yllin aktual të kombëtares së tij

Foto ilustrim: Lionel Scaloni, Messi dhe Maradona

Krahasimet Lionel Messi dhe Diego Maradona janë të pashmangshme në Argjentinë, dhe nuk mund t’i shpëtojë as trajneri i kombëtares.

Trajneri argjentinas, Lionel Scaloni, ka thënë se ai do të zgjedhte yllin e tij aktual mbi fituesin e Kupës së Botës 1986.

Duke folur në një intervistë në “El Partidazo” në Cadena COPE, trajneri ka folur për kohën e tij në krye të Argjentinës dhe zbuloi preferencën e tij për Messin ndaj Maradonës.

“Nëse më duhet të zgjedh njërin, nga Messi dhe Maradona, do të marr Leon, pasi kam diçka të veçantë me të”, ka thënë Scaloni.

“Ai është më i miri i të gjitha kohërave, edhe pse Maradona ishte gjithashtu fantastik. Të stërvitësh Messin nuk është e vështirë. Teknikisht, nuk mund ta korrigjosh atë, por mundesh me situata të caktuara që kanë të bëjnë me presing ose mund t’i shpjegosh një metodë sulmi”, është shprehur tutje ai.

Ndërsa, për sa i përket presionit, fitimit të topit dhe kur nxehtësia e lojës është ndezur, sipas tij, Messi është numri një.

Scaloni reflekton mbi kritikat për emërimin e tij

Emri i Scalonit do të shkruhet përgjithmonë në folklorin e futbollit argjentinas falë triumfit në Katar 2022, dhe ai ka bërë që disa kritikë t’i tërheqin fjalët e tyre.

“Është e natyrshme që një gazetar të thotë ‘çfarë ka bërë Scaloni për të qenë në stolin e Kombëtares?’”, ka pranuar trajneri.

“Unë nuk jam duke shkuar dhe nuk jam i hidhur. Në atë kohë, kështu ishte, unë isha duke filluar dhe po e bëja këtë me kombëtaren e Argjentinës”, ka deklaruar ai.

Kupa e Botës ishte si një ‘film’

Ka kaluar pak kohë nga suksesi i Argjentinës në Katar, por Scaloni e di se sa shumë do të thotë fitorja. Megjithatë, ai nuk e ka shikuar ndeshjen e fundit, gjithsesi.

“Kupa e Botës ishte një film dhe një udhëtim i jashtëzakonshëm”, ka thënë Scaloni .

“Çelësi i të gjithë turneut ishte të shijonim, duke ditur se sa e vështirë ishte dhe se çdo ekip mund ta fitonte atë”.

Shija e redaktorit

Trupat e FSK-së arrijnë në Adana, priten me duartrokitje nga...

Kontingjenti i parë i FSK-së në operacionin e kërkim-shpëtimit në zonat e prekura nga tërmeti në Turqi, tashmë ka arritur në Adana. Fondacioni SETA në...

Distria Krasniqi fiton medaljen e artë në garën më prestigjioze...

Xhudistja nga Kosova, Distria Krasniqi ka fituar medaljen e artë në turneun "Grand Slamin", i cili po mbahet në Paris të Francës. Distria nuk ndalon...

Albina Kelmendi dhe familja do të performojnë në natën e...

Shqipëria e cila këtë vit prezantohet nga Albina Kelmendi me familje me këngën “Duje”, do të performojnë në natën e dytë gjysmëfinale, më 11...

Më të lexuarat

‘Rikthehet’ analisti Dardan Gashi në Debat Plus me sondazh të...

Analisti Dardan Gashi, është rikthyer në emisionin Debat Plus në RTV Dukagnini, pasi kishte lëshuar debatin në mënyrë demostrative pas shfaqjes së një sondazhi...

Hapet aplikimi për shtesat për fëmijët e lindur në vitin...

Ministria e Financave, Punës dhe Transfereve ka njoftuar qytetarët se të enjten e 1 shtatorit është hapur aplikimi edhe për fëmijët e lindur nga...

Pajisje të rënda të KFOR-it shihen duke lëvizur në drejtim...

Në një video të siguruar nga RTV Dukagjini janë parë pajisje të rënda të KFOR-it duke  duke kaluar në rrugën Vushtrri-Mitrovicë për të vazhduar...

Të fundit nga rubrika