Scholz do të takojë Kurtin

Kanclari gjerman Scholz, më 4 maj pritet të takojë Kurtin, Vuçiqin dhe Lajçakun, në Berlin

Të mërkurën e 4 majit, kancelari gjerman, Olaf Scholz, do të mirëpresë në selinë e tij Kryeministrin e Kosovës, Albin Kurti, dhe presidentin e Serbisë, Aleksandar Vuçiq.

Sipas Telegrafit, lajmin e ka bërë të ditur zëvendës-zëdhënësi i Qeverisë gjermane, Wolfgang Büchner, të premten në Berlin, gjatë konferencës së rregullt të Qeverisë gjermane për media.

“Në qendër të të dyja takimeve, që do të zhvillohen veç e veç, do të jenë qëndrimet ndaj luftës agresore të Rusisë në Ukrainë, bashkëpunimi rajonal dhe marrëdhëniet dypalëshe mes dy vendeve”, tha Büchner, njofton DW.

Kurti dhe Vuçiq pritet të takohen në Berlin me praninë e ndërmjetësuesit të BE-së për çështjen e dialogut, Miroslav Lajçak.

Lajçak vjen në Berlin me ftesë të kancelarit Scholz.

 

Shija e redaktorit

Mirush Kabashi – “Ishte i madh, një gjeni dhe yll...

Ikona e artit shqiptar, Mirush Kabashi, ka ndërruar jetë në moshën 75-vjeçare, duke lënë pas një trashëgimi të pasur artistike me mbi 100 role...

Rama: Magjia e festave erdhi

Kryetari i Prishtinës, Përparim Rama, ka hapur Tregun e Fundvitit në qendër të kryeqytetit. Ai ka thënë se në bulevardin "Xhorxh Bush" qytetarët do të...

Mbrojtja e krerëve të UÇK-së triumfon ndaj ZPS-së, Specialja iu...

Trupi Gjykues në Dhomat e Specializuara të Kosovës ka marrë një vendim në lidhje me komunikimet dhe vizitat e krerëve të UÇK-së, respektivisht, Hashim...

Të fundit nga rubrika