Scholz: Marrëveshja gjithëpërfshirëse duhet të rrjedhë nga dialogu

Dita e mërkurë ka qenë tejet e ngarkuar për kancelarin gjerman Olaf Scholz, pas takimit me të parin e qeverisë së Kosovës, ai e ka pritur në takim, edhe presidentin e Serbisë, Aleksandar Vuçiq. Scholz dhe Vuçiq kanë biseduar për dialogun Kosovë - Serbi, ku ka kërkuar nga Serbia të ketë marrëveshje gjithëpërfshirëse

Aleksandar Vuçiq - Olaf Scholz

Në konferencën e mbajtur para gazetarëve në Berlin, është theksuar se të gjitha detyrimet do të zbatohen pasi, janë dakoduar, ndërsa vendimet e njëanshme janë të padobishme për rajonin.

Scholz në mënyrë të hapur ka bërë kërkesa ndaj Serbisë.

“Kam biseduar me presidentin Vuçiq për rëndësinë e progresit në dialog që duhet të çojë në një marrëveshje gjithëpërfshirëse. Të gjitha çështjet e hapura duhet të zgjidhen brenda dialogut, kjo kërkon guxim dhe vendosmëri dhe të gjitha detyrimet e dakorduara duhet të respektohen”, ka thënë Scholz.

Gjithashtu, ai ka parashikuara se si duhet të jetë dokumenti i marrëveshjes në mes të Kosovës dhe Serbisë. Sipas këtij të fundit, dokumenti duhet ta përfshijë edhe njohjen e Kosovës.

Scholz, i ka bërë të ditur Vuçiqit se Serbia nuk i ka vënë sanksione Rusisë, gjë të cilën duhej ta bënte sikurse Bashkimi Evropian, pjesë e secilës Serbia po synon të bëhet.

Por, sipas presidenti serb Vuçiq, Serbia nuk i ka harruar dot sanksionet e perendimit që ishin vendosur ndaj saj gjatë viteve të ’90-ta.

“Sa i përket Serbisë, ne kemi një qëndrim tjetër për Kosovën. Serbia ka qenë nën sanksione për një dekadë të tërë dhe është një ndjenjë ndryshe nga shumica e të tjerëve. Serbia e kuptoi mesazhin e Gjermanisë dhe të gjithë të tjerëve”,  është kundër përgjigjur, Vuçiq.

Scholz, ka folur edhe për situatën në Bosnje dhe Hercegovinë.

“Presidentit Vuçiq ia përcolla edhe shqetësimin tim për situatën në Bosnje. Është shumë e rëndësishme të ruhet stabiliteti”, ka porositur Scholz.

Ndërsa, pas  takimit me kryeministrin e Kosovës, Albin Kurti, kancelari gjerman, Olaf Scholz, kishte thënë se njohja e pavarësisë së Kosovës nga Serbia është pjesë e dialogut për normalizimin e marrëdhënieve midis dy vendeve.

Shija e redaktorit

Rama takohet me udhëheqësit e Katarit, i fton ata për...

Kryetari i Prishtinës, Përparim Rama ka njoftuar se së bashku me Presidenten e vendit, Vjosa Osmani është duke qëndruar në Katar për një vizitë...

Osmani uron Suedinë pasi iu hap rruga për anëtarësim në...

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ka uruar Suedinë pasi asaj iu hap rruga për anëtarësim në NATO, meqë Hungaria miratoi të hënën kandidaturën e...

Osmani takohet me emirin e Katarit, flasin për trajtimin e...

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, është pritur në takim nga emiri i Katarit, Sheikh Tamim Bin Hamad Al Thani, me të cilin ka biseduar...

Të fundit nga rubrika