Scholz: Për momentin, rreziku i përdorimit të armëve bërthamore nga Rusia është zvogëluar

"Rreziku i përdorimit të armëve bërthamore nga presidenti i Rusisë, Vladimir Putin, si pjesë e luftës së tij në Ukrainë, është ulur në përgjigje të presionit ndërkombëtar", kështu ka deklaruar kancelari gjerman, Olaf Scholz

Olaf Scholz, kancelari i Republikës Federale të Gjermanisë

Kancelari i Gjermanisë, Olaf Scholz, ka thënë se rreziku i përdorimit të armëve bërthamore nga presidenti i Rusisë, Vladimir Putin, si pjesë e luftës së tij në Ukrainë, është ulur në përgjigje të presionit ndërkombëtar.

“Lufta po vazhdon me ‘brutalitet të pazbutur’, edhe pse, tani për tani, një gjë ka ndryshuar”, ka thënë Scholz, raporton Reuters.

“Rusia ka pushuar së kërcënuari se do të përdorë armë bërthamore. Si reagim ndaj komunitetit ndërkombëtar, duke shënuar një vijë të kuqe. Pavarësisht ndarjeve të thella, ishte e rëndësishme që dialogu me Kremlinin të vazhdonte”, ka vijuar ai.

Ndërkaq, presidenti i Rusisë, Vladimir Putin, ka thënë se kërcënimi i një lufte bërthamore është duke u rritur, mirëpo ka insistuar se Rusia “nuk është çmendur” dhe nuk do ta përdorë e para armën bërthamore.

Scholz ka thënë se Putini duhej ta ndalonte luftën, por më pas, ai do të ishte i përgatitur të fliste me Rusinë për kontrollin e armëve në Evropë, duke shtuar se kjo ishte ofruar edhe para luftës.

Duke mbrojtur mbështetjen e Gjermanisë për Ukrainën, për të cilën, kritikët në Kiev dhe gjetkë në Evropë, thonë se ka qenë shumë e rezervuar, Scholz tha pas Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Gjermania ishte një prej vendeve më mbështetëse të Ukrainës, duke përfshirë furnizimet me armë.

“Ne po bëjmë gjithçka që mundemi për të parandaluar një luftë të drejtpërdrejtë midis Rusisë dhe NATO-s. Një konflikt i tillë do të kishte vetëm humbës – në të gjithë botën”.

Ndërkaq, Vladimir Putin ka thënë se Rusia do ta përdorë armën e shkatërrimit në masë, vetëm si kundërpërgjigje ndaj një sulmi, raporton BBC.

Duke folur në takimin e Këshillit rus për të Drejta të Njeriut, ai ka thënë se lufta në Ukrainë mund të jetë “proces i gjatë”.

 

Shija e redaktorit

Albina Kelmendi dhe familja do të performojnë në natën e...

Shqipëria e cila këtë vit prezantohet nga Albina Kelmendi me familje me këngën “Duje”, do të performojnë në natën e dytë gjysmëfinale, më 11...

Komuna e Prishtinës publikon çmimet e reja për trafikun urban

Komuna e Prishtinës në kuadër të Marrëveshjes së Kredisë mes Trafiku Urban Prishtinë dhe Bankës Evropiane për Rindërtim dhe Zhvillim (BERZh), me qëllim të...

Libraria “Dukagjini” fiton çmimin FIDES 2022 për kontributin korporativ

Libraria "Dukagjini" ka marrë të mërkurën e 18 janarit çmimin FIDES 2022 për kontribut korporativ. Ky çmim librarisë "Dukagjini", ju dha për kontributin e vazhdushëm...

Më të lexuarat

Në Kuvendin e Serbisë kërkohet mbyllja e kufijve për kosovarët që...

Slavisha Ristiq, anëtari i Komisionit Parlamentar për Kosovën në Kuvendin e Serbisë, ka kërkuar që të mos u lejohet hyrja në Serbi, kosovarëve që...

WhatsApp lëshon përditësimin e ri  për t’i lejuar njerëzit të...

WhatsApp ka lansuar një përditësim të madh të ri për t'i lejuar njerëzit të bisedojnë edhe në mes të mbylljeve të internetit. WhatsApp ka lansuar...

Hill: Serbia ka të drejtë t’i drejtohet KFOR-it për kthimin...

Ambasadori i Shteteve të Bashkuara të Amerikës (ShBA) në Serbi, Christopher Hill, ka thënë se Serbia ka të drejtë t’i drejtohet KFOR-it për kthimin...

Të fundit nga rubrika