Selimi: Nga Serbia priten shantazhimet e kërcënimet

Sulmet e njëpasnjëshme ndaj Policisë së Kosovës afër pikave kufitare në veri të vendit janë cilësuar si alarm për sigurinë e Kosovës

Deputetja e Lëvizjes Vetëvendosje, njëkohësisht, anëtare e Komisionit të Sigurisë në Kuvendin e Kosovës, Shqipe Mehmeti Selimi, ka njoftuar për gatishmërinë e institucioneve të sigurisë në Kosovë, për t’u përballur me sulmet e mundshme nga Serbia.

Ajo ka thënë se, Serbia kohëve të fundit ka marrë zemër nga sulmet ruse në Ukrainë.

“Ditëve të fundit po shihet fytyra e vërtetë e Serbisë. Si duket kanë marrë zemër nga sulmet e Rusisë në Ukrainë, dhe këta po dëshirojnë të tregojnë se janë ende gjallë dhe mund të bëjnë sulme tjera në Kosovë”, ka thënë Selimi në RTV Dukagjini, gjersa ka shtuar se, Policia dhe Ushtria e Kosovës janë të gatshme të mbrojnë sovranitetin.

Megjithëse përgjegjësit e sulmeve nuk dihen, Mehmeti–Selimi ka thënë se institucionet e sigurisë janë duke punuar në atë drejtim.

“Kur sulmohet policia e një shteti ai quhet sulm terrorist. Ky është akt terrorist dhe nuk mund të konsiderohet lojë e fëmijëve. Na është sulmuar policia në kufi dhe na është rrezikuar sovraniteti”, ka shtuar ajo.

Selimi ka deklaruar se, Serbia është e ndikuar nga Rusia, si pasojë e kësaj po bën veprime të tilla ashtu që të destabilizojë situatën në Ballkan. Sipas deputetes, këto veprime janë një formë hakmarrjeje, pas moslejimit të mbajtjes së zgjedhjeve serbe në Kosovë.

Gjithsej, deri tani numërohen 5 sulme të tilla ndaj Policisë së Kosovës.

Shija e redaktorit

INTERVISTË me Marin Memën: Kemi nevojë të duam më shumë...

Cilki i dokumentarëve, 'Gjurmë Shqiptare' me autorin Marin Mema, në Top Channel Albania përfshin një audiencë të të gjitha moshave. Në 'Gjurmë Shqiptare' trajtohen tema...

Këngët për nder të gjeniut Andy Warhol

Data e 6-gushtit shënon lindjen e një pop artisti si Andrew Warhol, arti i tij i  mrekullueshëm dhe idetë revolucionare të Warhol ishin padyshim...

“Film n’park”, tradita që i rikthehet Prishtinës

Në zemrën e gjelbërt të kryeqytetit, në mesin e dritave, miqve dhe muzikës, është vendi ku “Film n’park” shënon një rikthim pas kufizimeve nga...

Më të lexuarat

Një person largohet nga një restorant në Pejë pa paguar...

Një person mashkull shihet duke ngrënë mengjes, dhe menjëherë pas përfundimit ai shihet duke u larguar pa komunikuar me ndonjë kamerier nga restoranti. Pamjet e...

Të shtëna me armë në Cetinë, më shumë se dhjetë...

Të premten e 12 gushtit në Cetinë të Malit të Zi, një 34-vjeçar ka qëlluar me armë në drejtim të disa personave dhe më...

Avokati Gashi: Ka neglizhencë të hetimeve, Astrit Dehari është goditur...

Avokati Tomë Gashi ka njoftuar se të premten e 12 gushtit do të mbajë konferencë për media në lidhje me rastin e vdekjes së...

Të fundit nga rubrika