Selmanaj për takimin në Bruksel: Me a pa koordinim?

"Kjo Qeveri e ka shndërruar Kuvendin në spektator. Ky takim a po bëhet me koordinim a pa koordinim", ka thënë deputeti i LDK-së, Driton Selmanaj, në lidhje me takimin Kurti - Vuçiq që po mbahet në Bruksel

Deputeti i LDK-së, Driton Selmanaj

Deputeti i Lidhjes Demokratike të Kosovës (LDK), Driton Selmanaj, në seancën e së enjtes ka hedhur kritika ndaj kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti, për mungesë transparence sa i përket informimit për dialogun Kosovë – Serbi.

Ai u ka drejtuar një pyetje deputetëve nëse janë të informuar për agjendën e këtij takimi.

“Sot ndodh një takim në Bruksel më thoni a e dini ju agjendën se për çka takohen. E kujtoj se ky Kuvend ka miratuar tri rezoluta që e obligojnë Qeverinë që të raportojë në Kuvend para e pas çdo takimi. Kjo Qeveri e ka shndërruar Kuvendin në spektator. Ky takim a po bëhet me koordinim a pa koordinim”, ka thënë Selmanaj.

Përveç tij, edhe deputeti i LDK-së, Avdullah Hoti, ka listuar disa lajme “të këqija”, sipas tij, që janë prodhuar gjatë kësaj qeverisjeje.

Sipas Hotit, sanksionet nga BE-ja për Kosovën janë kthyer në normalitet.

“Në fillim të sesionit, e shoh të nevojshme të listoj disa lajme të këqija që janë prodhuar gjatë mandatit të Qeverisë. Trazirat në veri – ne mund të pajtohemi që nuk kanë qenë të iniciuara nga Kosova, por mënyra e menaxhimit atje ka degraduar. Përleshja në Kuvend. Tendenca e pushtetit për të mbyllur mediat. Sanksionet nga BE-ja i kemi kthyer në normalitet, jemi vendi i parë evropian prej ‘99-s që Bashkimi Evropian vendos sanksione”, ka thënë Hoti.

Sipas tij, “asnjëherë në historinë e shkurtë të Kosovës nuk ka pasur kaq shumë ligje antikushtetuese”.

“Aferat korruptive me Martin Berishaj ambasadorin e keni bërë normale, madje e mbajmë ende në pozitë. Ndërhyrjet në drejtësi, dy herë tendenca për të marrë kompetenca në Këshillin Prokurorial të Kosovës. Bllokimi i buxhetit të komunave, edhe me të hyrat vetanake edhe me tatimin në pronë”, ka deklaruar ai.

Shija e redaktorit

Kongresmenja amerikane: Çdo agresion ndaj Kosovës përbën kërcënim për sigurinë...

Lisa McClain, anëtare e Komitetit për Arsimin dhe Punën në Dhomën e Përfaqësuesve në Michigan të ShBA-së, ka thënë se Kosova që moti është...

The Guardian: Zyrtarët amerikanë u bindën nga provat e Qeverisë...

Sulmi terrorist në Banjskë të Zveçanit, më 24 shtator të këtij viti, e ka marrë edhe vëmendjen ndërkombëtare. Së fundmi, gazeta prestigjioze britanike “The Guardian”,...

Anton Cena me tre medalje, dy të arta dhe një...

Anton Cena, garues nga Kosova për Lojërat e 11-të për Policë, Doganierë dhe Zjarrfikës, ka arritur t'i fitojë tri medalje, dy të arta dhe...

Të fundit nga rubrika