Senati amerikan ka votuar pro anëtarësimit të Suedisë dhe Finlandës në NATO

Senati amerikan, me shumicë votash ka votuar pro pranimit të Suedisë dhe Finlandës në NATO

Senati amerikan të mërkurën  ka votuar pro miratimit të një rezolute për ratifikimin e anëtarësimit të Suedisë dhe Finlandës në NATO, një votim historik që synon forcimin e bllokut të mbrojtjes mes luftës së Rusisë në Ukrainë, raporton CNN.

NATO zyrtarizoi ftesën e saj për Suedinë dhe Finlandën për t’u bashkuar me aleancën në fund të qershorit dhe vendimi duhet të shkojë në parlamentet dhe legjislaturat e 30 vendeve anëtare për ratifikim përfundimtar.

Presidenti Joe Biden dërgoi në Senat protokollet për ratifikim në korrik, duke i hapur rrugën votimit, i cili duhej të miratohej nga dy të tretat e Senatit për të pasur sukses.

Rezultati përfundimtar i votave të Senatit ishte 95 me 1, me Senatorin GOP Josh Hawley nga Misuri që votoi në kundër.

Udhëheqësi i shumicës në Senat, Chuck Schumer, njoftoi të martën se votimi për miratimin e rezolutës së ratifikimit për aplikimin e Suedisë dhe Finlandës në NATO do të bëhet, dhe tha se ai kishte ftuar ambasadorët nga Finlanda dhe Suedia të bashkohen gjatë debatit dhe votimit.

“Aleanca jonë e NATO-s është themeli që ka garantuar demokracinë në botën perëndimore që nga fundi i Luftës së Dytë Botërore. Kjo forcon NATO-n edhe më tej dhe është veçanërisht e nevojshme në dritën e agresionit të fundit rus,” tha Schumer në komentet nga foltorja e Senatit.

“Kur Udhëheqësi McConnell dhe unë u takuam me Presidentin finlandez dhe kryeministrin suedez në maj, ne u angazhuam ta bënim këtë sa më shpejt që të mundeshim dhe sigurisht përpara se të shkonim në shtëpi për pushimet e gushtit,” tha Schumer.

Pasi Senati të miratojë protokollet e anëtarësimit të Suedisë dhe Finlandës në NATO, “hapi tjetër në procesin e ratifikimit është që Presidenti të nënshkruajë një instrument të ratifikimit të traktatit”, tha një zëdhënës i Departamentit të Shtetit për CNN.

“Pasi Presidenti të ketë nënshkruar një instrument ratifikimi, ai instrument depozitohet (në rastin e një traktati shumëpalësh) te depozituesi i traktatit, që në rastin e NATO-s është Departamenti”, tha zëdhënësi.

Shija e redaktorit

Publikohen foto të rralla të “The Beatles” duke performuar në...

Imazhet janë realizuar në vitin 1961, një vit para se të publikohej kënga e tyre debutuese Love Me Do. Fotot tregojnë Sir Paul McCartney dhe...

Intervistë me Mimoza Hasani-Pllana, flet për poezitë dhe kategoritë e...

“Shtegtimi i shqipes në Evropë”, "Komunikimi ndërkulturor” dhe “Poezia e Kosovës në tri kontekste”, janë disa nga librat e fundit të autores, Mimoza Hasani-Pllana. Talentin...

Qenësia e Zarathustrës së Niçes në shqip nga Taulant Hatia

“Njeriu është diçka që duhet të mposhtet. Njeriu është një litar, i lidhur midis kafshës dhe mbinjeriut - një litar mbi një humnerë. Ajo...

Më të lexuarat

Video ekskluzive nga incidenti në Pejë

Një zënkë verbale në mes të pronarëve të dy dyqaneve në qytetin e Pejës, ka dërguar deri te përdorimi i armës së zjarrit. Sipas burimeve...

Babai i Marigona Osmanit: Në qoftë se Marigona do të...

Në Shëngjin kishin qëndruar rreth 3-4 orë, në një bisedë me Dardanin, babait të Marigona Osmanit i ishte dukur si njeri i qetë. Për...

Babai i Marigona Osmanit: Nëna e Krivaqës më thoshte kam...

Muhabi Osmani - babai i të ndjerës, Marigona Osmani, e ka përshkruar këtë të fundit si një vajzë të qetë, të urtë e të...

Të fundit nga rubrika