Senatori Menendez: Kosovës po i bëhet presion për Asociacionin, duket se s’ka fare presion për Serbinë

Senatori amerikan Bob Menendez

Senatori amerikan Bob Menendez ka shprehur shqetësimin se dialogu mes Kosovës dhe Serbisë nuk po zhvillohet në mirëbesim. Ai ka vënë në dyshim seriozitetin e Serbisë për të respektuar Marrëveshjen e Ohrit dhe pavarësinë e Kosovës.

Menendez gjithashtu ka theksuar se nuk ka garanci që Asociacioni nuk do të bëhet një “Republika Sërpska” si në Bosnjë e Hercegovinë.

Senatori amerikan tha se ndaj Beogradit nuk po ushtrohet presion, duke shtuar se Vuçiç po vazhdon të përqafojë narrativë nacionaliste, sikurse ideja për “Serbinë e Madhe” , ashtu siç presidenti i Rusisë, Vladimir Putin, shtyn përpara idenë për “Rusinë e Madhe”.

Shija e redaktorit

Presidentja Osmani nderohet me Çmimin e Evropës nga Fondacioni Pan-Europian

Fondacioni Fondacioni Pan-Evropian Richard Coudenhove-Kalergi i ka ndarë Presidentes së Kosovës Vjosa Osmani, çmimin e ‘Evropës’, për përkushtimin e saj ndaj raporteve me partnerët...

Nis ceremonia e diplomimit të gjeneratës së 59-të të Policisë...

Ka filluar ceremonia e diplomimit të gjeneratës së 59-të të Policisë së Kosovës. Sot diplomojnë 445 kadetë të Policisë së Kosovës. Kryeministri i Republikës së Kosovës,...

Policia konfirmon arrestimin e Akil Gjakovës

Policia e Kosovës, ka arrestuar xhudistin Akil Gjakova, si të dyshuar për veprën penale dhunë në familje. Lajmin për Portalin Dukagjini e ka konfirmuar zëdhënësi...

Të fundit nga rubrika