“Serbia është e gatshme të bëjë gjithçka vetëm që t’i akuzojë shqiptaret”

Serbia nuk zgjedh rrugë për t’i fajësuar shqiptarët

Donika Gërvalla-Schwarz ministre e punevë të jashtme

Sipas ministres së Punëve të Jashtme të Kosovës, Donika Gërvall-Schwarz, Serbia kur po dështon me politiken dhe propagandën e saj, kundër Kosovës në Bruksel apo dhe në forumet e tjera ndërkombëtare, ajo nuk zgjedh rrugë por, vetëm dëshiron që ta dobësojë pozicionin e Kosovës në tavolinë.

Ajo tregoi tutje se në rastin e Dick Marty-t, u pa shumë qartë se ”Serbia për të akuzuar shqiptaret është gatshme të bëjë gjithçka”.

Sipas të parës së diplomacisë kosovare, Kosova do të angazhohet fuqishëm me “partnerët që të gjejë një zgjidhje sa me të shpejte e cila është e nevojshme edhe për rajonin tonë”.

Për pozicionin e Kosovës, sipas Gërvallës, institucionet dhe udhëheqësit e vendit janë parimor dhe me argumente të cilat për bazë i kanë faktet.

Shija e redaktorit

Shefja e katalunasve në Parlamentin e Spanjës: S’do të ndalemi...

Partia katalunase “Junts per Catalunya” kanë marrë një iniciativë në Parlamentin e Spanjës për t’i kërkuar Qeverisë së Spanjës njohjen e pavarësisë së Kosovës...

Mark Rutte do të jetë në krye të NATO-s

Mark Rutte do të jetë sekretari i ardhshëm i Përgjithshëm i NATO-s, pasi të 32 anëtarët e aleancës ranë dakord që kryeministri holandez në...

Nëna e Leotrimit: Djali im paska qenë i krejt Kosovës

Gjatë së martës, më 18 qershor, që shënonin 25-vjetorin e Ditës së Çlirimit të Skenderajt, është përuruar shtatorja Leotrim Ahmetit, 7-vjeçarit të vrarë gjatë...

Të fundit nga rubrika