Serbia organizon transport për votuesit serbë të Kosovës

Shteti i Serbisë do të organizojë transport për qytetarët serbë që planifikojnë të votojnë në zgjedhjet serbe të tre prillit.

Mediumi serb B92 raporton se transporti është organizuar për qytetarët serbë që kanë shtetësi edhe të Serbisë e që janë nga Komuna e Prishtinës, Fushë Kosovës, Lipjanit dhe Ferizajt.

Transporti do të bëhet me autobusë, të cilët, siç mësohet, do të nisen maksimumi tre përnjëherë, për t’i evituar ngarkesat në qendrat e votimit në Serbi.

Serbët nga Leposavici, Zveçani, Mitrovica Veriore, dhe votuesit nga komunat: Vushtrri, Istog, Klinë, Pejë e Rahovec, sipas gazetës B92, do të mund të votojnë në qytezën e Rashkës.

Ndërsa, serbët nga komuna e Prishtinës, Podujevës, Obiliqit, Fushë Kosovës, Lipjanit dhe Ferizajit, sipas autoriteteve serbe, e kanë mundësinë të votojnë në qytezën serbe të Kurshumlisë, kurse një pjesë tjetër në qytetin e Vranjës.

Zgjedhjet parlamentare e presidenciale të Serbisë pritet të mbahen të dielën më tre prill. Shteti i Kosovës nuk e ka lejuar mbajtjen e tyre në territorin e Kosovës, sipas kërkesave të Beogradit.

Për këtë çështje ishin organizuar protesta nga serbët lokalë në disa komuna të Kosovës.

Shija e redaktorit

INTERVISTË me Marin Memën: Kemi nevojë të duam më shumë...

Cilki i dokumentarëve, 'Gjurmë Shqiptare' me autorin Marin Mema, në Top Channel Albania përfshin një audiencë të të gjitha moshave. Në 'Gjurmë Shqiptare' trajtohen tema...

Këngët për nder të gjeniut Andy Warhol

Data e 6-gushtit shënon lindjen e një pop artisti si Andrew Warhol, arti i tij i  mrekullueshëm dhe idetë revolucionare të Warhol ishin padyshim...

“Film n’park”, tradita që i rikthehet Prishtinës

Në zemrën e gjelbërt të kryeqytetit, në mesin e dritave, miqve dhe muzikës, është vendi ku “Film n’park” shënon një rikthim pas kufizimeve nga...

Më të lexuarat

Një person largohet nga një restorant në Pejë pa paguar...

Një person mashkull shihet duke ngrënë mengjes, dhe menjëherë pas përfundimit ai shihet duke u larguar pa komunikuar me ndonjë kamerier nga restoranti. Pamjet e...

Milan Radojçiq: Jam kthyer në Kosovë dhe ju e dini...

Nënkryetari i Listës Serbe, Milan Radojçiq, ka sfiduar shtetin e Kosovës, duke e postuar një video nga pjesa veriore e Republikës së Kosovës. Radojçiq, ka...

Përplasen Mushkolaj dhe Ramiz Shala për rastin “Lushtaku”

Ramiz Shala, ish-drejtor për Gjeodezi në Komunën e Skënderajt, ka thënë se për rastin "Lushtaku", është bërë shumë zhurmë në media. I ftuar në emisionin...

Të fundit nga rubrika