Seriali Bridegerton, frymëzues i stilit

Sezoni i dytë i serialit në Netflix, Bridgerton, që është shfaqur më shumë se një muaj më parë, ndikimi i tij në modë është i fortë. Versioni i saj i trilluar dhe fantastik i jetës së Epokës të Regjencës në Mbretërinë e Bashkuar të Britanisë së Madhe (Regency), ka vendosur në modë elementet kryesore si fustanet e belit të perandorisë, bluzat e korseve dhe madje edhe dorezat e operës në krye të listës së dëshirave të veshjeve tona të domosdoshme.

Në fakt, sipas të dhënave nga Nasty Gal, ka pasur një rritje prej 509 për qind të kërkesës për modën e periudhës Regency , ose të paktën pjesë të frymëzuara nga epoka.

Pra, për t’ju ndihmuar në përpjekjen tuaj për t’u veshur si Daphne personazhja kryesore e sozonës së parë, Kate apo edhe vajzat Featherington , kemi përmbledhur tendencat më të mira të frymëzuara nga Bridgerton për të blerë dhe veshur, plus mënyrat më të mira për t’i përfshirë ato në veshjet tuaja ekzistuese.

MËNGË TË FRYRA

Fustanet me mëngë të fryra janë fjalë për fjalë kudo në botën e familjes Bridgerton, pasi ato ishin një nga stilet më të mira të periudhës së Regjencës (afërsisht 1800-1825). Versioni i vitit 2022 është pak më i ekzagjeruar, me xhaketë më të mëdha dhe mëngë më të gjata. Gjithashtu janë si në bluza ashtu edhe në fustane.

BELI I PERANDORISË

Për të qenë i sinqertë, belet e perandorisë të cilat ngjiten vetëm nën bust dhe rrjedhin drejt e nga atje. Modelet më moderne të trendit e zvogëlojnë atë linjë vetëm disa centimetra, kështu që ajo ende bie mbi belin tuaj natyral. Për t’i mbajtur ato gjallëri të Regency, zgjidhni diçka me një dekolte katrore ose mëngë të fryra.

BIZHUTERI PERLA

Unaza e fejesës me perla të Vikonteshës Bridgerton merr shumë kohë para ekranit në sezonin e dytë. Shtojini kësaj një sërë vathësh me perla dhe zbukurime me perla në veshje. Nuk ka asnjë mënyrë të gabuar për të tronditur këtë trend në vitin 2022, por qasjet e modës përfshijnë përzierjen e gurit të bardhë me stile më të forta si zinxhirët ose metalet e përzier.

KORSETË

Edhe pse aktoret në serial kanë konfirmuar se kanë veshur korse të sakta sipas periudhës gjatë xhirimeve, mirëpo fustanet, me bustet e tyre të strukturuar, kanë një atmosferë më të bukur që janë rikthyer në trend. Majat me qepje që ngushtohen në bel kombinohen në mënyrë perfekte me xhinse të lirshme.

SHIRITA KOKE

Versioni i ri i shiritave në kokë nga seriali Bridgerton është një pamje e re dhe përmban një siluetë më të ngushtë dhe shumë zbukurime. Këto shirita gurësh i vendosim te flokët afër ballit, ose me një topuz të ulët.

Shija e redaktorit

KB Prishtina bëhet pjesë e garës më të re të...

Kryetari i Klubit të Basketbollit Prishtina, Blerand Stavileci ka bërë të ditur se klubi i tij ka marrë ftesën për pjesëmarrje në garën më...

DokuFesti me turistët e huaj, infuzion për ekonominë e Prizrenit

Dhjetëra e mijëra vizitorë vendorë e ndërkombëtarë kanë shkelur rrugëve të qytetit të Prizrenit gjatë javës së fundit. Shkaku i këtij fluksi turistësh në kryeqytetin historik...

“You have no idea”, paradoksi i jetës së përditshme

Si të shprehim diçka që s’mund të thuhet? Si ta artikulojmë të paartikulueshmen? Si ta mendojmë të pamendueshmen? "You have no idea" (Ju s'e...

Më të lexuarat

Video ekskluzive nga incidenti në Pejë

Një zënkë verbale në mes të pronarëve të dy dyqaneve në qytetin e Pejës, ka dërguar deri te përdorimi i armës së zjarrit. Sipas burimeve...

Babai i Marigona Osmanit: Në qoftë se Marigona do të...

Në Shëngjin kishin qëndruar rreth 3-4 orë, në një bisedë me Dardanin, babait të Marigona Osmanit i ishte dukur si njeri i qetë. Për...

Babai i Marigona Osmanit: Nëna e Krivaqës më thoshte kam...

Muhabi Osmani - babai i të ndjerës, Marigona Osmani, e ka përshkruar këtë të fundit si një vajzë të qetë, të urtë e të...

Të fundit nga rubrika