Sërish tërmet në Shqipëri

Pas tërmetit 4.7 ballësh Rihter që goditi Shqipërinë të dielën, lëkundjet kanë vazhduar edhe të hënën. Siç raporton EMSC, një tërmet me magnitudë 3,1 Rihter, është regjistruar në ora 10:05, me epiqendër rreth 29 km nga Tirana dhe 11 km nga Burreli

Lëkundje tërmeti në Shqipëri kanë vazhduar edhe mëngjesin e së hënës së 16 janarit.

Një tërmet me magnitudë 3,1 Rihter është regjistruar para pak minutash, përkatësisht në orën 10:05.

Siç raporton Qendra Sizmologjike Evropiane e Mesdheut (EMSC), lëkundjet e kanë pasur epiqendrën rreth 29 km nga Tirana dhe 11 km nga Burreli.

Kjo lëkundje tërmeti vjen pas tërmetit 4.7 ballësh që ka lëkundur Shqipërinë, mbrëmjen e së dielës.

Ky tërmet shkundi Shqipërinë, në orën 22:37 gjatë mbrëmjes të së dielës, ndërsa u pasua nga 8 pasgoditje gjatë natës dhe mëngjesit.

Sipas Institutit të Gjeoshkencave, raportohet se epiqendra e tërmetit ishte 3 kilometra në jug të Klosit, prapa Malit të Dajtit, ndërsa lëkundjet janë ndier më së shumti në Dibër, Tiranë, Durrës dhe Lezhë.

12 shtëpi raportohen të dëmtuara në Klos, aty ku ishte edhe epiqendra, ndërsa ekipet janë në terren, raporton Top Channel.

Në Durrës raportohet se disa lagje kanë mbetur pa energji elektrike. Ndërkohë, në qytetet e tjera të vendit është raportuar se lëkundjet e tërmetit ishin të forta dhe kanë ngjallur panik te qytetarët.

Tërmetet në Shqipëri, 12 shtëpi të dëmtuara në Klos

Shija e redaktorit

Libraria “Dukagjini” fiton çmimin FIDES 2022 për kontributin korporativ

Libraria "Dukagjini" ka marrë të mërkurën e 18 janarit çmimin FIDES 2022 për kontribut korporativ. Ky çmim librarisë "Dukagjini", ju dha për kontributin e vazhdushëm...

Libraria Dukagjini vjen me “BookFest” në Albi Mall

Libraria “Dukagjini” dhe “Albi Mall” kanë bashkuar forcat për një superfestë të librit, me shumë aktivitete e superatmosferë. Për dhjetë ditë me BookFest-in e librarisë...

Arti dhe kultura janë letërnjoftim nacional

Selman Jusufi, i cili ka studiuar Artin dramatik në Universitetin e Prishtinës, nga viti 1973 deri më 1985, ka qenë i angazhuar në Teatrin...

Më të lexuarat

“Për shkak të Qeverisë Kurti 1, djali im nuk do...

Ish-ministrja e Kulturës Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi, në emisionin ‘Personale’ me Krenare Vokshi-Shala, ka treguar se si djali i saj, Rroni, i cili...

Lajçak ‘befason” thotë se me Kurtin kanë rënë dakord që...

I dërguari i posaçëm i Bashkimit Evropian për dialogun Miroslav Lajçak, ka njoftuar nëpërmjet rrjetit të tij social se është në Kosovë, për të...

Gjendet pa shenja jete një person në Gjakovë

Policia e Kosovës ka njoftuar se është gjetur një person pa shenja jete në shtëpinë e tij në Gjakovë. Në raportin 24-orësh thuhet se njësitë...

Të fundit nga rubrika