Serwer për emërimet në Qeverinë e Serbisë: Aleksandër Vulin është gishti i mesëm i Vuçiqit

Vendimi i Aleksander Vuçiqit për të rikthyer në pushtet dhe qeveri Aleksander Vulinin e sanksionuar nga SHBA-të ka nxitur reagime të shumta, kështu duke reaguar edhe Profesori i Universitetit Daniel Serwer, në SHBA

Profesori amerikan, Daniel Serwer

Mandatari për formimin e Qeverisë së Serbisë, Millosh Vuçeviq, propozoi të hënën emrat e ministrave të rinj në kabinet.

Siç paralajmëroi, Qeveria e tij do të përbëhet nga 25 ministri dhe pesë ministra pa portofol.

Në pozitën e zëvendëskryeministrit do të rikthehet Aleksandar Vulin, ish-udhëheqës i shërbimit të inteligjencës, i cili është nën sanksionet e Shteteve të Bashkuara të Amerikës që nga korriku i vitit 2023, mes të tjerash, për shkak të lidhjeve me Rusinë.

Profesori i Universitetit “John Hopkins”, në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, Daniel Serwer, ka reaguar në lidhje me propozimin e këtyre ministrave.

Serwer e ka quajtur Vulinin si “gishtin e mesit të Aleksandër Vuçiqit”.

 

Edhe pse në listën e zezë të ShBA-së, Vulin propozohet për zv.kryeministër të Serbisë

Shija e redaktorit

Sulmuesi i përfaqësueses së Kosovës Muhamet Hyseni zyrtarizohet tek AC...

Të verdhit e rrezikshëm siç njihen në futbollin danez “AC Horsens” kanë arritur të bëjnë goditje të rëndësishme për afatin e ri kalimtar të...

Fermeri 74 vjeçar i shtëpisë së të moshuarve e funksionalizon...

Domate, speca, tranguj, kunguj e plot lloje të tjera perimesh janë të gjeturat e stinës në këtë serrë, mu në zemër të kryeqytetit. Ajo gjendet...

Shefja e katalunasve në Parlamentin e Spanjës: S’do të ndalemi...

Partia katalunase “Junts per Catalunya” kanë marrë një iniciativë në Parlamentin e Spanjës për t’i kërkuar Qeverisë së Spanjës njohjen e pavarësisë së Kosovës...

Të fundit nga rubrika