Shaktërrohet një laborator ku kultivohej droga në Zveçan, arrestohen katër persona

Ministri i Punëve të Brendshme, Xhelal Sveçla, ka bërë të ditur për shkatërrimin e një laboratori ku kultivohej droga, me ç’rast lidhur me rastin janë arrestuar katër persona

Shaktërrohet një laborator ku kultivohej droga në Zveçan

Një laborator i kultivimit të substancane narkotike është shkatërruar të martën e 19 prillit në komunën e Zveçanit.

Kështu është bërë e ditur nga ministri i Punëve të Brendshme, Xhelal Sveçla, i cili përmes një postimi në llogarinë e tij në Facebook, ka thënë se lidhur me rastin janë arrestuar katër persona.

Shaktërrohet një laborator ku kultivohej droga në Zveçan

“Sapo është shkatërruar laboratori i radhës i kultivimit të substancave narkotike në Komunën e Zveçanit. Deri tash, nga Policia e Kosovës në vendin e ngjarjes janë sekuestruar mbi dy mijë fije kanabis, janë arrestuar tre shtetas serb të Serbisë dhe një shtetas serb i Kosovës”, ka shkruar Sveçla.

Ndryshe, më 16 shkurt të këtij viti, ishte zhvilluar një operacion anti-drogë në rajonin e Suharekës.

Ilustrim

Ky operacion nga Prokuroria Themelore e Prizrenit, kishte për cak një grup të personave të cilët prodhonin marihuanë në fshatin Shirokë të komunës së Suharekës.

Prokuroria e Prizrenit kishte kërkuar caktimin e masës së paraburgimit nga Gjykata Themelore në Prizren, ndaj gjashtë të pandehurve, të arrestuar në aksionin anti-drogë në Shirokë të Suharekës.

Ilustrim

Sipas kërkesës së prokurorisë, të pandehurit kanë kultivuar bimën e hashashit, shkurres së kokainës ose bimën e kanabisit, me qëllim të prodhimit të narkotikeve ose substancave psikotropike, në atë mënyrë që në bashkëkryerje me njëri – tjetrin kanë kultivuar bimën narkotike brenda një objekti që ka shërbyer si mulli në fshatin Shirokë – Komuna e Suharekës, dhe atë në katin e 7-të.

Me këto veprime, të pandehurit kishin për të kryer veprën penale – kultivimi i bimës se hashashit, shkurres së kokainës ose bimëve të kanabisit.

 

 

Shija e redaktorit

INTERVISTË me Marin Memën: Kemi nevojë të duam më shumë...

Cilki i dokumentarëve, 'Gjurmë Shqiptare' me autorin Marin Mema, në Top Channel Albania përfshin një audiencë të të gjitha moshave. Në 'Gjurmë Shqiptare' trajtohen tema...

Këngët për nder të gjeniut Andy Warhol

Data e 6-gushtit shënon lindjen e një pop artisti si Andrew Warhol, arti i tij i  mrekullueshëm dhe idetë revolucionare të Warhol ishin padyshim...

“Film n’park”, tradita që i rikthehet Prishtinës

Në zemrën e gjelbërt të kryeqytetit, në mesin e dritave, miqve dhe muzikës, është vendi ku “Film n’park” shënon një rikthim pas kufizimeve nga...

Më të lexuarat

Pasi u qëllua me armë, vdes ish-kryeministri japonez, Shinzo Abe

Ish-kryeministri japonez, Shinzo Abe, ka vdekur pasi është qëlluar me armë të premten, përgjatë fushatës për zgjedhjet parlamentare. Abe, 67-vjeçar, i cili njëherësh mbetet kryeministri...

Të shtëna me armë në Cetinë, më shumë se dhjetë...

Të premten e 12 gushtit në Cetinë të Malit të Zi, një 34-vjeçar ka qëlluar me armë në drejtim të disa personave dhe më...

Një person largohet nga një restorant në Pejë pa paguar...

Një person mashkull shihet duke ngrënë mengjes, dhe menjëherë pas përfundimit ai shihet duke u larguar pa komunikuar me ndonjë kamerier nga restoranti. Pamjet e...

Të fundit nga rubrika