​Shala: Në seancë ka shumë redaktime, nuk e di si do të më mbrojë avokati

Pjetër Shala

Në Dhomat e Specializuara në Hagë ka përfunduar dëshmia e dëshmitares së dytë të Zyrës së Prokurorit të Specializuar. Avokati mbrojtës i Pjetër Shalës, Jean-Louis Gilissen, e ka pyetur atë nëse burri i saj i kishte përmendur ndonjëherë diçka për trafikim organesh apo për një shtëpi të verdhë në Shqipëri, dhe dëshmitarja e ka mohuar një gjë të tillë.

Dëshmitarja e mbrojtur e ZPS-së është përgjigjur rreth ngjarjeve të vitit 1999, kur sipas saj burri i saj ishte kidnapuar dhe dërguar në një fabrikë metali në Kukës, shkruan KP.

Ajo ka thënë se atje, burri i saj ishte keqtrajtuar për gati dy javë nga Sabit Geci, Xhemshit Krasniqi dhe persona të tjerë, ndër të cilët edhe Pjetër Shala i cili aktualisht është në bankën e të akuzuarit.

“Burri, a ua ka përmend ndonjëherë vetë ju ose pjesëtarëve të familjes një shtëpi të verdhë në Shqipëri?”, ka pyetur mbrojtja e Shalës.

Dëshmitarja ka thënë se një gjë të tillë burri i saj nuk e kishte përmendur asnjëherë.

“Asnjëherë, as mua, as pjesëtarëve të tjerë të familjes”, ka thënë ajo.

E për këto pyetje kanë reaguar nga Zyra e Prokurorit të Specializuar duke thënë se ato nuk lidhen me pyetjet që i janë bërë paraprakisht dëshmitares.

“Nuk po e kuptojmë ku do të dalë me këto pyetje avokati, sepse nuk duken relevante këto në raport me atë që u pyetën”, ka thënë prokurorja.

Ndërsa, seanca është transmetuar me përmbajte të redaktuar derisa avokati i është përgjigjur kryetares së trupit gjykues rreth qëllimit të këtyre pyetjeve.

Dëshmitarja ka thënë se Pjetër Shala ishte në mesin e personave që në maj të vitit 1998 kishin shkuar të shtëpia e saj me kërkesën për dorëzimin e armëve.

Këtë, ajo ka thënë se burri i saj e kishte kuptuar nga fqinjët dhe sipas saj Shala ishte personi që mban një minahedhës në dorë.

“E ka mësuar menjëherë pas kalimit të një kohe të kësaj ngjarjeje, një javë apo dy, ka kërkuar që ta dijë kush ka qenë, meqenëse nuk i kemi njohur të tjerët, vetëm ata dy pronat që kanë hyrë në oborr. Burrit i kanë thënë se ai ka qenë Pjetër Shala, por emrin nuk e dimë kush i ka thënë dhe këtë e ka vërtetuar kur Pjetër Shala e ka pranuar vetë në burgun në Kukës, në fabrikën e metalit në Kukës. Atëherë e ka ditur më saktë”, ka thënë ajo.

Pas përfundimit të pyetjeve nga mbrojtja e Shalës, anëtarët e turpit gjykues e kanë pyetur dëshmitaren rreth deklaratave të saj për fabrikën e metalit në Kukës si dhe mënyrës se si ka mësuar për personat për të cilët pretendon se e kanë keqtrajtuar burrin e saj.

Dëshmitarja ka thënë se është njoftuar nga burri i saj se, përveç tij, në fabrikën e metalit ka pasur edhe të ndaluar të tjerë.

Megjithatë, ajo nuk ka dhënë një numër rreth këtyre personave.

“Nga burri… burri më ka treguar se ka pasur edhe shumë të burgosur të tjerë. Vetëm ka thënë se ishin edhe shumë të tjerë të burgosur, numrat e saktë nuk m’i ka thënë. Kishte njerëz të ndaluar për kohë shumë të shkurtër, por edhe për kohë më të gjatë, nga një muaj, disa të burgosur është fjala, kush ishin ata nuk ka treguar”, ka thënë dëshmitarja.

Ndërsa dëshmitarja ka thënë se di vetëm se këta ishin personat që e kanë keqtrajtuar.

“Jo, vetëm për të treguar se cilët persona e kanë torturuar… Ka treguar edhe për zotin Shala se gjatë torturimit ju ka paraqitur dhe ka thënë mos e etiketo asnjë njëri, sepse unë kam ardhur edhe të shtëpia me ta gjuajt edhe shtëpinë ku ishin duke banuar.”, ka thënë ajo.

Tutje, ajo ka thënë se burri i saj nuk ka ditur rreth pozitave të këtyre personave dhe më pas seanca është transmetuar me përmbajtje të redaktuar.

Në fund të kësaj dëshmie, kryetarja e trupit gjykues e ka pyetur Pjetër Shalën nëse ka arritur të ndjekë gjithë seancën nga qendra e paraburgimit.

“Po, unë po, por publiku jo, sepse është shumë e redaktuar, e tërë pyetjet e avokatit tim kanë qenë të ndaluara, nuk e di si ka më mbrojë avokati mua kur nuk dëgjohet”, ka thënë Shala.

Para trupit gjykues tani ka filluar të dëgjohet dëshmitari i tretë i ZPS-së, gjithashtu i mbrojtur.

Gjykimi ndaj Pjetër Shalës është i dyti në Dhomat e Specializuara të Kosovës, me pretendimin për krime lufte.

Në qendrën e paraburgimit në Hagë, Shala ndodhet prej marsit të vitit 2021.

Sipas Speciales “Krimet për të cilat akuzohet Shala u kryen përafërsisht midis 17 majit 1999 dhe 5 qershorit 1999 kundër personave që u mbajtën të ndaluar në fabrikën e metalit në Kukës (Shqipëri), që pretendohet se përdorej prej Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës”.

Pjetër Shala u arrestua më 16 mars 2021 nga autoritetet belge dhe u transferua në Hagë më 15 prill të atij viti, në bazë të një kërkese për bashkëpunim në zbatimin e fletarrestit dhe urdhrit për transferim lëshuar nga Dhomat e Specializuara të Kosovës.

Shija e redaktorit

Spanja në finale, mposht Francën

Kombëtarja e Spanjës ka arritur kualifikimin në finale të Euro 2024, pasi mposhti me rezultat 2:1 kombëtaren e Francës në gjysmëfinale. Në pjesën e dytë...

Ballkani triumfon në ndeshjen e parë kualifikuese në Ligën e...

Ballkani ka fituar 2-1 ndaj Santa Coloman në 1/8 e fazës kualifikuese në Ligën e Kampionëve. Ndeshja nisi me një ritëm të qetë, por që...

Blinken duartroket rolin e Osmanit për hapjen e qendrës rajonale...

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken, ka vlerësuar rolin e presidentes së Kosovës, Vjosa Osmani, në hapjen e qendrës rajonale “Gratë, Paqja dhe Siguria”...

Të fundit nga rubrika