Shala: PDK-ja është kundër ngritjes së tarifave të energjisë elektrike

Ferat Shala, deputet i PDK-së

PDK-ja është kundër ngritjes së tarifave të energjisë elektrike”.

Kështu ka deklaruar deputeti i Partisë Demokratike të Kosovës (PDK), Ferat Shala në seancën e së enjtes në Kuvendin e Kosovës.

Shala pas deklaratave të ZRrE-së për ngritjen e tarifave të energjisë elektrike për 14 për qind ka thënë se kjo është e papërballueshme dhe nuk duhet të ndodhë.

“Jemi këtu për shkak të ndërhyrjeve politike në Rregullator. Jemi këtu sepse kemi keqmenaxhim të skajshëm të KEK-ut. Më 7 mars në Komisionin për Ekonomi kemi mbajtur një takim me përfaqësues të ENTSO-E vërejtjet ishin ekstreme si asnjëherë tjetër. Për financat e KOSTT-it, për çmimin e lartë që paguajmë si Kosovë për penaltitë. Nuk ka rast më të rëndë se kur përfaqësues të ENTOS-E na thonë që jemi rast ekstrem si pikë e zezë në Evropë”, ka thënë Shala.

Sipas tij, paralajmërimet e tilla duhet të jenë shqetësuese dhe nuk duhet të ndodhin.

“Ju lutem reflektoni dhe veproni. Në emër të PDK ua ofrojmë mbështetjen për të dalë nga këtu, por jo në këtë formë siç jeni duke bërë”, ka vijuar ai.

Shija e redaktorit

Kosova dhe Izraeli ndajnë pikët; “Dardanët” nisin mbarë kualifikimet për...

Kosova pati një paraqitje solide në ndeshjen e parë të Grupit I në kualifikimet për “Euro 2024”. Në një ndeshje me emocione, Kosova arriti të...

Lame: Me intervenimin e NATO-së, UÇK-ja u bë ushtri me...

Ish-gjenerali shqiptar i Divizionit të Kukësit, Kudusi Lame, për 24 vjetorin e bombardimeve të NATO-së drejt caqeve serbe ka thënë se Kosova kishte filluar...

Distria Krasniqi e argjendtë në Gjeorgji

Kampionia olimpike, Distria Krasniqi, në kategorinë -52 kg, ka fituar medaljen e argjendtë dhe 700 pikë olimpike në Paris 2024 në Grand Slamin e...

Të fundit nga rubrika