Shala për takimin në Ohër: Palët janë duke barrikaduar vetveten

Eksperti i sigurisë, Drizan Shala, ka thënë se të dyjat palët janë duke barrikaduar vetveten në procesin e dialogut

Eksperti i sigurisë, Drizan Shala

Eksperti i sigurisë, Drizan Shala, në edicionin special të RTV Dukagjinit ka thënë se nuk sheh ndonjë marrëveshje finale nga takimi i kryeministrit Kurti dhe presidentit Vuçiq në Ohër të Maqedonisë së Veriut.

“Më shumë këtë takim e shoh si hapësirë ku palët do të paraqesin kërkesat e tyre, ku tanimë pala kosovare ka kërkuar që pjesë e këtij aneksi të jetë dhe elementi i të pagjeturve”, ka thënë Shala.

“Palët janë duke barrikaduar vetveten, janë të fortifikuara në qëndrimet e tyre sa i përket marrjes së hapit të mëtutjeshëm”, ka thënë tutje eksperti i sigurisë, Shala.

Eksperti i sigurisë ka shtuar se “fortifikim, barrikadim” është qëndrimi që Kosova nuk do asesi që Asociacioni të jetë pika e parë e marrëveshjes franko-gjermane.

“Pala serbe po insiston në vazhdimësi që nuk do të negociohet tutje mbi planin franko-gjerman në qoftë se nuk kanë ndonjë nismë sa i përket zbatimit të Asociacionit të Komunave me Shumicë Serbe”, ka shtuar Shala.

Shija e redaktorit

Radio Dukagjini i’a qet “Pikën”

Radio Dukagjini po vjen me skemë të re programore. “Pikë”, është një ndër emisionet më të reja që do të filloj në kuadër të kësaj...

Më 30 mars në librarinë “Dukagjini” mbahet promovimi i librit...

Më 30 mars, e enjte, në orën 18:00, në librarinë “Dukagjini” do të mbahet promovimi i librit “Pse s'ma ka thënë njeri më parë”, i...

Kosova dhe Izraeli ndajnë pikët; “Dardanët” nisin mbarë kualifikimet për...

Kosova pati një paraqitje solide në ndeshjen e parë të Grupit I në kualifikimet për “Euro 2024”. Në një ndeshje me emocione, Kosova arriti të...

Të fundit nga rubrika