Shala: Vuçiq nuk i beson as kabinetit të tij qeveritar

Drizan Shala, ekspert i sigurisë, ka thënë se presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiq, nuk i beson as kabinetit të tij qeveritar

Drizan Shala, ekspert i sigurisë

Sipas ekspertit të sigurisë, Drizan Shala, nuk do të ketë marrëveshje mes Kosovës dhe Serbisë në takimin e radhës më 18 mars.

Ai në emisionin “Five”, tha se marrëveshjen nuk pritet ta pranojë presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiq, i cili, sipas tij, është duke e ngritur nacionalizmin brenda Serbisë.

“Unë mendoj se nuk do të ketë fare dakordim në këtë takim, sepse atmosfera politike e Vuciqit në këtë dimenzion, është duke lëvizur, duke e ngritur nacionalizimin brenda shtetit të Serbisë, duke krijuar një fushatë politike apo zgjedhore në Beograd. Në anën tjetër ka qëndrim të prerë që është betuar në Kushtetutën e Serbisë”, ka thënë ai.

Sipas tij, gjysma e kabinetit qeveritar në Serbi influencohet nga Rusia dhe presidenti i saj, Vladimir Putin.

Ai është shprehur se vetë Vuçiq nuk i beson kabinetit të tij.

Shija e redaktorit

Mark Rutte do të jetë në krye të NATO-s

Mark Rutte do të jetë sekretari i ardhshëm i Përgjithshëm i NATO-s, pasi të 32 anëtarët e aleancës ranë dakord që kryeministri holandez në...

Nëna e Leotrimit: Djali im paska qenë i krejt Kosovës

Gjatë së martës, më 18 qershor, që shënonin 25-vjetorin e Ditës së Çlirimit të Skenderajt, është përuruar shtatorja Leotrim Ahmetit, 7-vjeçarit të vrarë gjatë...

Kosova dhe Izraeli me marrëveshje për heqjen e vizave

Izraeli i ka hequr vizat për qytetarët e Kosovës, duke u bërë kështu shteti i 50-të që mundëson lëvizje të lirë për kosovarët. Kështu ka...

Të fundit nga rubrika