Shaqiri asiston, Zvicra në epërsi kundër Kamerunit

Zvicra e ka nisur në mënyrë perfekte pjesën e dytë ndaj Kamerunit dhe vazhdon të dominojë në lojë, në duelin e Grupit G të Kupës së Botës

Foto AP

Sulmuesi nga Kosova, Xherdan Shaqiri ka bërë asistimin e parë me Përfaqësuesen e Zvicrës në kuadër të Kampionatit Botëror “Katar 2022”.

Kombëtarja e Zvicrës ka kaluar në epërsi me rezultat 1:0 me golin e Breel Embolos në minutënn e 48’, pas asistimit të yllit nga Kosova, Xherdan Shaqiri.

Gola u shënua nga Breel Embolo, i cili meqë ka lindur në Kamerun, refuzoi të festonte hapjen e rezultatit kundër tyre për Zvicrën.

Shaqiri depërtoi nga e djathta dhe posa u afrua në fundore afër zonës, vendosi të asistojë me të djathtën duke e gjetur saktë Embolon për golin e parë.

Sipas analizimit nga Opta, Shaqiri ka qenë i përfshirë drejtpërdrejt në gjysmën e 24 golave ​​të Zvicrës në katër paraqitjet e fundit në turnetë e mëdha (EUROS + Kupa e Botës), duke shënuar tetë gola dhe duke asistuar katër të tjerë.

Nga paraqitja e tij në vitet (2010, 2014, 2018 dhe 2022), Shaqiri është bërë lojtari i dytë zviceran që bën paraqitje në katër Botërorë të ndryshëm pas Valon Behramit (2006, 2010, 2014 dhe 2018).

Ndeshja ishte tejet e baraspeshuar përgjithësisht, por Kameruni kishte rastet më të rrezikshme.

Përfaqësuesja afrikane pati dy tentime në portë. Kjo është ndeshja e parë e Grupit G, aty ku bëjnë pjesë edhe Brazili e Serbia.

Analizat

Pse ndeshja Zvicër- Serbi ka të bëjë në të vërtet...

Serbia dhe Zvicra u përballen në raundin e fundit të ndeshjeve të grupeve në Kupën e Botës 2022 në atë që është bërë një...

Cilat skuadra janë kualifikuar në fazën eliminatore të Kupës së...

Kampionati Botëror për Kupën e Botës në Katar ka filluar më datën 20 Nëntor, dhe deri  të premten e 2 Dhjetorit janë zhvilluar afro...

A e kaloi topi vijën? Nata dramatike e ndeshjes Spanjë...

Goli i diskutueshëm i Japonisë kundër Spanjës që vulosi përparimin e tyre në 16-shen e Kupës së Botës, dhe e bëri Gjermaninë të rrëzohej,...

Stadiumet

Stadiumi Ahmad bin Ali

Karakteristika më e habitshme e stadiumit është një fasadë e ndezur, e përbërë nga modele që karakterizojnë aspekte të ndryshme të vendit: rëndësinë e...

Stadiumi Al Bayt

Stadiumi e ka marrë emrin nga 'bajt al sha'ar' – të cilat ishin tenda të përdorura historikisht nga popujt nomadë në Katar dhe në...

Stadiumi Al Janoub

Dizajni është frymëzuar nga velat e varkave tradicionale Dhow, në nder të së kaluarës detare të Al Wakrah. Një sistem inovativ ftohjeje dhe çati e...

Të fundit nga rubrika