SHBA: Aksionet rriten ndërsa inflacioni bie

Aksionet amerikane u ngritën të enjten në ditën e tyre më të fortë në më shumë se dy vjet e gjysmë, me investitorët të inkurajuar nga të dhënat e inflacionit që treguan ngadalësim të rritjeve të çmimeve të konsumit dhe krijuan terrenin për një ritëm më të ngadaltë të rritjes së normave të interesit nga Rezerva Federale

Një tregtar që punon në katin e bursës së Nju Jorkut në Nju Jork të enjten. Indeksi standard S&P 500 i Wall Street-it fitoi 5.5 për qind, ndërsa Nasdaq Composite i teknologjisë së rëndë u mbyll 7.4 për qind më i lartë.

Aksionet u rritën në SHBA, Azi dhe tregjet e aksioneve në Mbretërinë e Bashkuar dhe ato evropiane u rritën të premten në mëngjes.
Çmimet e konsumit nga viti në vit rriten me 7.7% në tetor, duke shkaktuar rritje të aksioneve

Kjo është rritja më e vogël vjetore që nga fillimi i vitit.

Norma e inflacionit në SHBA u ul në tetor, duke ndezur një rritje në Wall Street, ndërsa pritshmëritë u rritën se Rezerva Federale do të rrisë normat e interesit me më pak muajin e ardhshëm sesa në takimet e fundit. Rritja vjetore e çmimeve të konsumit u ngadalësua në 7.7 për qind, më pak se 8 për qind që pritej nga ekonomistët, për të arritur nivelin më të ulët që nga janari.

Masa “bazë” e ndjekur nga afër, e cila heq çmimet e paqëndrueshme të ushqimeve dhe energjisë dhe konsiderohet si treguesi më i mirë për trajektoren e ardhshme të inflacionit, u zbut nga niveli më i lartë në katër dekada. S&P 500 u rrit me më shumë se 5 për qind pas publikimit të të dhënave.

Yield-i dyvjeçar i thesarit, i cili është veçanërisht i ndjeshëm ndaj pritjeve për normat e interesit, ra me 0.3 pikë përqindjeje në 4.33 për qind.

Të premten, indeksi Hang Seng i Hong Kongut u rrit me më shumë se 7%, ndërsa Nikkei në Japoni e mbylli ditën 3% më lart dhe Kospi i Koresë së Jugut fitoi 3.4%.

Hang Seng u rrit gjithashtu pasi media shtetërore kineze raportoi se masat e udhëtimit Covid-19 do të lehtësohen.

Kjo erdhi pasi indeksi standard S&P 500 në Nju Jork u rrit me më shumë se 5.5%, ndërsa Dow Jones Industrial Average fitoi 3.7%. Në të njëjtën kohë, Nasdaq me teknologji të rëndë u rrit me 7.35%.

Aksionet në kompanitë e teknologjisë amerikane panë disa nga fitimet më të forta me Amazon me mbi 12%, ndërsa Apple dhe Microsoft fituan më shumë se 8%.

Çmimet evropiane të aksioneve u rritën gjithashtu të premten, megjithëse ato nuk përputheshin me fitimet e mëdha të vërejtura në SHBA dhe Azi.

Në Londër, indeksi standard FTSE 100 u rrit me 0.4% në fillim të tregtimit pasi shifrat zyrtare treguan se Mbretëria e Bashkuar duket se po shkon drejt recesionit.

Ekonomia u tkurr me 0.2% midis korrikut dhe shtatorit, sipas Zyrës për Statistikat Kombëtare.

Ndërkohë dollari amerikan, i cili është rritur në vlerë këtë vit, u dobësua kundrejt monedhave kryesore, përfshirë paundin dhe jenin.

Në fillim të këtij muaji, Rezerva Federale e SHBA rriti normën bazë të interesit në një nivel të ri 14-vjeçar.

Burimet: Banka për Shlyerje Ndërkombëtare; Bankat Qendrore Kombëtare

Lëvizja e çoi normën bazë të kreditimit të bankës qendrore në 3.75% – 4%, më e larta që nga janari 2008.

Gjithashtu këtë muaj, Banka e Anglisë ngriti normat e interesit në 3% nga 2.25%, kërcimi më i madh që nga viti 1989 dhe paralajmëroi se Mbretëria e Bashkuar po përballet me recesionin e saj më të gjatë që nga fillimi i regjistrimeve.
Një recesion përcaktohet si kur ekonomia e një vendi tkurret për dy periudha tre mujore – ose tremujorë – me radhë.

Normat më të larta të interesit e bëjnë më pak të ngjarë që njerëzit të shpenzojnë për artikuj të mëdhenj të biletave, të tilla si shtëpitë, makinat ose zgjerimi i bizneseve të tyre. Nga ana tjetër, kjo rënie e kërkesës pritet të frenojë rritjen e çmimeve.

Çmimet e ushqimit dhe energjisë janë rritur, pjesërisht për shkak të luftës në Ukrainë, e cila ka lënë shumë familje në mbarë botën të përballen me vështirësi dhe ka filluar të zvarritet ekonomia globale.

Por disa ekonomistë janë të shqetësuar se normat më të larta mund të shkaktojnë gjithashtu ngadalësim në ekonominë globale.

Të dhënat e inflacionit, të publikuara nga Byroja e Statistikave të Punës, pasuan zgjedhjet e papritura të ngushta afatmesme që e lanë betejën për kontrollin e Kongresit ende të varur në balancë.

Inflacioni i lartë e ka zgjatur administratën e Joe Biden për pjesën më të madhe të mandatit të tij presidencial, duke ndezur frikën për një rënie të theksuar ekonomike në një moment të vitit të ardhshëm, ndërsa Fed rrit përpjekjet e saj për të marrë nën kontroll presionet e çmimeve.

“Do të duhet kohë për ta rikthyer inflacionin në nivele normale – dhe ne mund të shohim pengesa gjatë rrugës – por ne do ta vazhdojmë atë dhe do të ndihmojmë familjet me koston e jetesës”, tha Biden në një deklaratë pas të dhënave.

Konsumator(fotoilustrim)

Shija e redaktorit

Gazetari i RTV Dukagjinit, Dardan Idrizi shpallet fitues i çmimit...

Në ditën e shënimit të 20 vjetorit të themelimit të Asociacionit të Gazetarëve të Kosovës (AGK), kjo organizatë ka mbajtur një event, në të...

Fotografia familjare e Samitit në Tiranë

Siç e do zakoni, pjesëmarrësit e Samitit në Tiranë për Ballkanin Perëndimor dhe Bashkimit Evropian, kanë realizuar "fotografinë familjare" në ambientet e Hotel Marriott,...

Fury mposht Chisoran, mbron titullin botëror të peshave të rënda

Boksieri britanik, Tyson Fury, ka mposhtur Derek Chisoran ​​për të mbrojtur titullin e tij WBC, të peshave të rënda. Meçi ka zgjatuar deri në raundin...

Më të lexuarat

BE merr ‘anë’ në raportet mes Kosovës dhe Serbisë

Emrimi i Nenad Rashiq, Ministër për Kthim dhe Komunitete nga Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka ardhur një muaj pas bojkotimit të institucioneve të...

Tentim grabitje e armatosur në një market të Gjilanit

Një tentim grabitje ka ndodhur në komunën e Gjilanit, më saktësisht në marketin Tina. Punëtorët e marketit ia kanë dalë t'ia marrin armën nga dora...

Kosova me rrugë të pasigurta, pothuajse çdo 25 minuta një...

Në rrugët e Kosovës gjatë vitit 2020, kishin ndodhur, gjithsej, 12 mijë e 657 aksidente, ndërsa në vitin 2021 numri i aksidenteve ishte rritur...

Të fundit nga rubrika