SHBA-ja akuzon Apple për monopolizimin e tregut të “smartphone”

Padia e Departamentit të Drejtësisë pretendon se gjiganti teknologjik parandaloi në mënyrë të paligjshme konkurrencën duke kufizuar aksesin në softuerin dhe harduerin e tij

Foto ilustruese

Shtetet e Bashkuara kanë ngritur një padi historike kundër Apple, e cila akuzon gjigantin e teknologjisë për monopolizimin e tregut të smartfonëve dhe shtypjen e konkurrencës.

Në padi, Departamenti i Drejtësisë pretendon se kompania përdori fuqinë e saj për të kufizuar konkurrentët, si dhe opsionet në dispozicion të konsumatorëve.

Apple është zotuar se do ta luftojë “fuqishëm” padinë dhe i mohon pretendimet.

Është hera e tretë që kompania paditet nga departamenti i drejtësisë që nga viti 2009.

Çështja ligjore, e paraqitur në një gjykatë federale në New Jersey, akuzon se Apple ka përdorur “një seri rregullash me ndryshime forme” në përpjekje për të “penguar novacionin” dhe për të “mbytur” konkurrentët.

Në një deklaratë, prokurori i përgjithshëm, Merrick Garland, ka thënë se kompania “dobëson aplikacionet, produktet dhe shërbimet që në të kundërt do të bënin përdoruesit më pak të varur nga iPhone, do të promovonin interoperabilitetin dhe do të ulnin kostot për konsumatorët dhe zhvilluesit”.

Garland ka shtuar se nëse Apple nuk sfidohet, ajo do të vazhdojë të “forcojë monopolin e saj në tregun e telefonave inteligjentë”, raporton BBC.

Ankesa rendit një sërë hapash “antikonkurrues” të ndërmarra nga kompania, duke përfshirë bllokimin e aplikacioneve me funksionalitet të gjerë, zbehjen e shërbimeve mobile të transmetimit në re, kufizimin e portofolit të tretë të digjitale dhe “zvogëlimin e funksionalitetit” të orave të zgjuara që nuk janë të bëra nga kompania.

Kjo shënon herën e tretë që Apple është paditur nga departamenti i drejtësisë që nga viti 2009 dhe është sfida e parë antitrust kundër kompanisë nën administrimin e presidentit Joe Biden.

Apple është përballur me një reagim ligjor në rritje mbi ekosistemin e saj iOS dhe praktikat e biznesit. Muajin e kaluar, ajo u gjobit me 1.8 miliardë euro nga BE për shkeljen e ligjeve të konkurrencës mbi transmetimin e muzikës.

Komisioni Evropian kishte thënë se firma kishte penguar shërbimet e transmetimit nga informimi i përdoruesve për opsionet e pagesave jashtë dyqanit të aplikacioneve Apple.

Sipas departamentit të drejtësisë, pjesa e Apple në tregun amerikan të smartphone tejkalon 70%, dhe pjesa e saj në tregun më të gjerë të smartphon tejkalon 65%.

Shija e redaktorit

Spanja kampione e Evropës për herë të katërt

Ka mbaruar super ndeshja mes Spanjës dhe Anglisë në kuadër të finales së Kampionatit Evropian 2024. Pas një loje fantastike, Spanja ka përmbyllur ndeshjen me...

Spanja në finale, mposht Francën

Kombëtarja e Spanjës ka arritur kualifikimin në finale të Euro 2024, pasi mposhti me rezultat 2:1 kombëtaren e Francës në gjysmëfinale. Në pjesën e dytë...

Ballkani triumfon në ndeshjen e parë kualifikuese në Ligën e...

Ballkani ka fituar 2-1 ndaj Santa Coloman në 1/8 e fazës kualifikuese në Ligën e Kampionëve. Ndeshja nisi me një ritëm të qetë, por që...

Të fundit nga rubrika