SHBA-ja i heq kufizimet e fundit pandemike të udhëtimit ajror

Presidenti amerikan, Joe Biden, ka theksuar se duke marrë parasysh përparimin e bërë dhe bazuar në udhëzimet më të fundit nga ekspertët e shëndetit publik, “kam vendosur që nuk kemi më nevojë për kufizimet ndërkombëtare të udhëtimit ajror që vendosa në tetor 2021”

Pasagjerët ndërkombëtarë që udhëtojnë për në Shtetet e Bashkuara nuk duhet të tregojnë më prova të vaksinimit kundër COVID-19, që nga mesnata e së enjtes, ka bërë të ditur urgjenca shëndetësore e Coronavirusit.

Siç shkruan “Nytimes”, ndonëse administrata e presidentit Joe Biden kishte tërhequr kërkesën e saj për testimin e COVID-19 qershorin e kaluar, megjithatë, në shkurt, Dhoma e Përfaqësuesve votoi për t’u dhënë fund kufizimeve të fundit pandemike më 11 maj.

“Ndërsa ne vazhdojmë të monitorojmë gjendjen në zhvillim të COVID-19 dhe shfaqjen e varianteve të virusit, ne kemi mjetet për të zbuluar dhe për t’iu përgjigjur shfaqjes së mundshme të një varianti me pasoja të larta”, kishte thënë Biden në një deklaratë më një maj.

Ai ka theksuar se duke marrë parasysh përparimin e bërë dhe bazuar në udhëzimet më të fundit nga ekspertët e shëndetit publik, “kam vendosur që nuk kemi më nevojë për kufizimet ndërkombëtare të udhëtimit ajror që vendosa në tetor 2021”.

Ndryshe, për 18 muaj gjatë kulmit të pandemisë, SHBA-ja mbylli kufijtë e saj për udhëtarët ndërkombëtarë, gjë që industrisë globale të udhëtimit i kushtoi miliarda dollarë.

Në nëntor të vitit 2021, ato kufizime u lehtësuan dhe udhëtarët ndërkombëtarë u mirëpritën përsëri në Shtetet e Bashkuara me bujë të madhe.

Por, udhëtarëve të huaj u kërkohej ende të vaksinoheshin dhe të bënin një test Coronavirus brenda tri ditësh nga udhëtimi në të gjitha portet e hyrjes në SHBA.

Kur administrata hoqi rregullin e saj të testimit në qershor të vitit të kaluar, por mbajti vaksinat në vend, ajo argumentoi se ato ishin ende të nevojshme për të ngadalësuar përhapjen e varianteve të reja të virusit që hynin në vend.

Shpenzimet nga udhëtarët e huaj në SHBA ende mbeten

Ndalimi fillestar i udhëtimit në SHBA për udhëtimet ndërkombëtare, sipas kësaj gazete amerikane, shkatërroi sektorin e turizmit të ekonomisë amerikane dhe rezultoi në humbje prej afro 300 miliardë dollarësh në shpenzimet e vizitorëve dhe më shumë se një milion vende pune amerikane, sipas Shoqatës së Udhëtimit të SHBA-së, një grup industrie.

Deri në prill të vitit të kaluar, të gjithë pasagjerëve që udhëtonin për në ose brenda SHBA-së iu kërkua të mbanin maska ​​në aeroplan – një mandat i diskutueshëm që i shtyu disa udhëtarë ndërkombëtarë të merrnin fluturime me distanca të gjata.

“Veprimi i sotëm për të hequr kërkesën e vaksinës lehtëson një pengesë të rëndësishme hyrëse për shumë udhëtarë globalë, duke e çuar industrinë dhe vendin tonë përpara”, kishte thënë Geoff Freeman, shefi ekzekutiv i shoqatës, në një deklaratë pas shpalljes së datës së përfundimit të 11 majit.

Edhe pas lehtësimit të kufizimeve, shpenzimet nga udhëtarët ndërkombëtarë në SHBA ishin ende në rënie me 78 për qind në mars 2022, krahasuar me nivelet e vitit 2019 dhe me 56 për qind për udhëtimet e biznesit.

Shija e redaktorit

Nora Gjakova, e artë në Grand Slamin e Bakusë

Xhudistja kosovare, Nora Gjakova, ka fituar medaljen e artë ne Grand Slamin e xhudos, që po mbahet në Baku të Azerbajxhanit Gjakova e mposhti gjeorgjianen...

Distria e Nora në finale, sigurojnë medalje në Grand Slamin...

Kampionet olimpike, Distria Krasniqi dhe Nora Gjakova, janë kualifikuar në finale të Grand Slamit të xhudos që po mbahet në Baku të Azerbajxhanit. Xhudistja kosovare,...

Maqedonci: Uniforma e FSK-së është trashëgimi e vlerës së atyre...

Ministri i Mbrojtjes, Ejup Maqedonci, gjatë ceremonisë së diplomimit të rekrutëve të FSK-së, ka kujtuar kohën e mbajtjes së uniformës, e të cilën, ai...

Të fundit nga rubrika