SHBA-të dhe Rusia dakordohen për rifillimin e bisedimeve për kontrollin e armëve bërthamore

Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe Rusia, për herë të parë pas pushtimit rus në Ukrainë, janë pajtuar që të rinisin bisedimet për kontrollin e armëve bërthamore

Ilustrim

Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe Rusia po përgatiten që të takohen për të diskutuar rifillimin e inspektimeve të objekteve të armëve bërthamore.

Kjo, brenda kuadrit të Traktatit të ri të Armëve Sulmuese Strategjike, i cili është i vetmi që rregullon dy arsenalet më të mëdha bërthamore në botë.

Kështu ka njoftuar zëdhënësi i Departamentit amerikan të Shtetit, Ned Price, i cili nuk ka njoftuar për datën e takimit, shkruan CNN.

Këto inspektime u ndërprenë në mars 2020 për shkak të pandemisë COVID-19.

Një rifillim i inspektimeve pritet të jetë temë diskutimi në takimet e ardhshme, kanë thënë zyrtarët amerikanë.

Rusia ka shprehur gatishmërinë për të diskutuar zgjatjen e traktatit dhe SHBA ka thënë se negociatat do të ndodhin vetëm pasi të rifillojnë inspektimet në terren.

Komplikimet u ngritën në fillim të këtij viti pasi SHBA u përpoq të rifillonte inspektimet, por Rusia i kundërshtoi përpjekjet, duke përmendur përpjekjet e supozuara të SHBA-së për t’i “privuar Federatës Ruse të drejtën për të kryer inspektime në territorin amerikan”.

Price kishte thënë në atë kohë se “sanksionet e SHBA dhe masat kufizuese të vendosura si rezultat i luftës së Rusisë kundër Ukrainës janë plotësisht në përputhje” me traktatin e ri.

Takimet e traktatit zhvillohen nën titullin e komisionit konsultativ dypalësh, BCC.

“Ne kemi rënë dakord që BCC do të takohet në të ardhmen e afërt sipas kushteve të traktatit të ri START. Puna e BCC është konfidenciale, por ne shpresojmë për një seancë konstruktive”, ka thënë Price.

Traktati i kufizon të dy vendet në vendosjen e një mijë e 550 kokave bërthamore në sistemet e shpërndarjes, duke përfshirë raketat balistike ndërkontinentale, raketat balistike të lëshuara nga nëndetëse dhe bombarduesit.

Shija e redaktorit

EURO DUELI – Nisja e aventurës futbollistike në TV Dukagjini

Sonte ka nisur emisioni “Euro Dueli” në TV Dukagjini, emision kushtuar Kampionatit Evropian. Analiza të detajuara, debate interesante, show, do t’i përcjellin shikuesit përgjatë një...

Parada e Çlirimit, FSK e Policia parakalojnë në Prishtinë

Pasardhëse e UÇK-së, e ushtria e shtetit të pavarur të Kosovës nuk kishte si të niste sot parakalimin në 25 vjetorin e çlirimit pos...

Ditët e para të çlirimit, rrëfim nga ish-zyrtari për informim...

Për ditë me radhë në territorin e Maqedonisë, ushtarët e NATO-s stërviteshin për përballjen me forcat serbe në Kosovë. Më 10 qershor në Kumanovë, Serbia...

Të fundit nga rubrika