SHBA-të i bashkohen Gjermanisë në dërgimin e tankeve luftarake në Ukrainë

Ukraina ka lobuar aleatët perëndimorë për të dërguar pajisjet ushtarake për muaj të tërë. Berlini ka hapur rrugën për vendet e tjera evropiane për të dërguar tanke të prodhimit gjerman nga rezervat e tyre. Së fundmi, kësaj thirrje i janë bashkuar edhe SHBA-të

Ilustrim

Shtetet e Bashkuara të Amerikës (SHBA) do të dërgojnë 31 tanke të fuqishme luftarake në Ukrainë duke  iu bashkuar kështu Gjermanisë në dërgimin e tankeve në luftën kundër Rusisë.

Vendimi për të dërguar tanket “M1 Abrams” ishte shpallur disa orë para se Gjermania tha se do ti dërgonte 14 tanke “Leopard 2″ në fushën e betejës.

Berlini gjithashtu ka hapur rrugën edhe për vende të tjera evropiane për të dërguar tanke gjermane nga vet rezervaret e tyre.

Ukraina ka lobuar aleatët perëndimorë për të dërguar pajisjet ushtarake për muaj të tërë.

“Një hap i rëndësishëm në rrugën drejt fitores”, tha presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky. “Sot bota e lirë është e bashkuar si kurrë më parë për një qëllim të përbashkët – çlirimin e Ukrainës.”

Rusia, ndërkohë, i dënoi lëvizjet si një “provokim të hapur” dhe tha se çdo tank i furnizuar do të shkatërrohej. “Këto tanke digjen si të gjithë të tjerët. Ata janë thjesht shumë të shtrenjtë,” tha zëdhënësi i Presidentit Vladimir Putin, transmeton BBC.

Presidenti i SHBA-së, Joe Biden njoftoi vendimin e SHBA në një fjalim të shkurtër në Shtëpinë e Bardhë të mërkurën. “[Sekretari i Mbrojtjes Lloyd Austin] e ka rekomanduar këtë hap sepse rrit kapacitetin e Ukrainës për të mbrojtur territorin e saj dhe për të arritur objektivat strategjikë,” tha ai.

“Ne po i japim gjithashtu Ukrainës pjesët dhe pajisjet e nevojshme për të mbajtur në mënyrë efektive këto tanke në betejë”, tha Biden. “Kjo ka të bëjë me ndihmën e Ukrainës për të mbrojtur dhe mbrojtur tokën ukrainase. Nuk është një kërcënim fyes për Rusinë.”

Një batalion tankesh ukrainas zakonisht përbëhet nga 31 tanke, prandaj është rënë dakord për këtë numër, tha Biden.

Vendimi i SHBA, megjithatë, shënoi një përmbysje pasi administrata Biden kishte këmbëngulur për disa kohë se tanket e rënda M1 Abrams do të ishin të vështira për t’u dorëzuar dhe sfiduese për trupat ukrainase për të vepruar.

Shija e redaktorit

Komuna e Prishtinës publikon çmimet e reja për trafikun urban

Komuna e Prishtinës në kuadër të Marrëveshjes së Kredisë mes Trafiku Urban Prishtinë dhe Bankës Evropiane për Rindërtim dhe Zhvillim (BERZh), me qëllim të...

Libraria “Dukagjini” fiton çmimin FIDES 2022 për kontributin korporativ

Libraria "Dukagjini" ka marrë të mërkurën e 18 janarit çmimin FIDES 2022 për kontribut korporativ. Ky çmim librarisë "Dukagjini", ju dha për kontributin e vazhdushëm...

Libraria Dukagjini vjen me “BookFest” në Albi Mall

Libraria “Dukagjini” dhe “Albi Mall” kanë bashkuar forcat për një superfestë të librit, me shumë aktivitete e superatmosferë. Për dhjetë ditë me BookFest-in e librarisë...

Më të lexuarat

I shpallur në kërkim ndërkombëtar nga Gjermania, 25-vjeçari nga Kosova...

Një 25-vjeçar nga Kosova është ndaluar në Morinë, pasi ishte shpallur në kërkim ndërkombëtar nga Gjermania. Policia njofton se i riu me inicialet J. D,...

Qytetari tregon si i mbeti kamioni në barikada, tregon se...

Një qytetar ka treguar se si i ka mbetur kamioni në barrikadat e vendosura në Veri të Mitrovicës. Ai thotë se i maskuari, duke...

‘Rikthehet’ analisti Dardan Gashi në Debat Plus me sondazh të...

Analisti Dardan Gashi, është rikthyer në emisionin Debat Plus në RTV Dukagnini, pasi kishte lëshuar debatin në mënyrë demostrative pas shfaqjes së një sondazhi...

Të fundit nga rubrika