SHBA-të mbështesin rrugën e Shqipërisë drejt BE-së

Ambasada e SHBA-së në Tiranë ka deklaruar se SHBA do të vazhdojë të mbështesë fort përparimin e Shqipërisë për t'u bërë shtet anëtar i BE-së

Shtetet e Bashkuara të Amerikës(SHBA) mbështesin rrugën e Shqipërisë drejt antarësimit në Bashkimin Evropian.

Kështu ka deklaruar Ambasada e SHBA-së në Tiranë përmes një postimi në Twitter.

“SHBA do të vazhdojë të mbështesë fort përparimin e Shqipërisë për t’u bërë shtet anëtar i BE, përfshirë përpjekjet për të zbatuar reformat e nevojshme”, thuhet në postim.

Të enjten e 16 marsit, për herë të parë është mbajtur Këshilli i Stabilizim Asociimit BE-Shqipëri. Përfaqësuesi i lartë i Bashkimit Evropian për Politikë të Jashtme, Josep Borrell kishte deklaruar haptazi se mirëpret drejtimin e Shqipërisë drejt BE-së. Mbajtjen e këtij këshilli, Borrell tha që populli shqiptar duhet ta marrë si mesazh se BE-ja është afër tyre.

Më tej, ai ka thënë se me kryeministrin e Shqipërisë, Edi Rama, kanë rënë dakord që qeveria e Shqipërisë të tërhiqet nga projekti i pasaportës së artë.

Në një konferencë të përbashkët për media me Borrellin, kryeministri shqiptar, Edi Rama, ka thënë se Qeveria e tij do të presë vendimin e Gjykatës Evropiane lidhur me çështjen e “pasaportave të arta”.

Shija e redaktorit

Lame: Me intervenimin e NATO-së, UÇK-ja u bë ushtri me...

Ish-gjenerali shqiptar i Divizionit të Kukësit, Kudusi Lame, për 24 vjetorin e bombardimeve të NATO-së drejt caqeve serbe ka thënë se Kosova kishte filluar...

Distria Krasniqi e argjendtë në Gjeorgji

Kampionia olimpike, Distria Krasniqi, në kategorinë -52 kg, ka fituar medaljen e argjendtë dhe 700 pikë olimpike në Paris 2024 në Grand Slamin e...

“Radar” me Edita Doli mbledh mbi 50 mijë euro për...

Mbi 50 mijë euro nga telefonatat dhe mjetet e dorëzuara në ambientet e Dukagjinit është shuma që është mbledhur deri tani për Gazmend Malokun,...

Të fundit nga rubrika